İran

Hatipzade: İran ve UAEK ilişkileri teknik temellidir

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatipzade, İran İslam Cumhuriyeti ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK ilişkileri siyasetten etkilenmediği sürece güvenlik ve teknik temelli ilişkiler olduğunu belirtti.

Haftalık basın toplantısında Iran Press muhabirinin İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK Sözcüsü Behruz Kemalvandi’nin UAEK kameraları Kerec tesislerine yeniden takılacağı yönündeki açıklamasına ilişkin sorusuna cevap veren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatipzade, Kerec nükleer tesislerinde yapılan sabotaja işaretle, UAEK’na bu konu güvenlik ve yargı kriterlerine göre incelenmesi, sabotajın niteliği ve suçlusu da tespit edilmesi gerektiğini bildirdiklerini belirtti.

Sözcü Hatipzade, bu bağlamda gerekli güvenlik araştırmaları tamamlandıktan sonra UAEK kameraları yeniden Kerec tesislerine takılabileceğini vurguladı.

UAEK Genel Müdürü Rafael Grossi’nin Tahran ziyaretine değinen Sözcü Hatipzade, bu konuda Grossi’nin ziyareti sırasında mutabakata varıldığını, fakat bazı sebeplerden ötürü açıklanmadığını ifade etti.

Hatipzade şöyle ekledi:

İran’ın gündeme getirdiği şartlar gerçekleştiğinde, Kerec tesislerinde UAEK kameralarının takılmasına izin verdi. İran ve UAEK ilişkileri belirlenen çerçevede yürütüldüğü sürece hiç bir sıkıntı olmadığını da belirtmeliyiz.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.