İran

Hatipzade: Vatandaşlarımızın güvenliği kırmızı çizgimizdir

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Sait Hatipzade bugün düzenlediği basın toplantısında gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

Sait Hatipzade, “Dışişleri Bakanı Zarif 13 Ekim’de Japon mevkidaşı Motegi Toşimitsui ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde karşılıklı ilişkiler başta olmak üzere bölgesel ve küresel meseleleri ele aldı” dedi.

Hatipzade, “Japonya’da İran’ın finansal kaynaklarına erişim konusu da bu görüşmedeki ana konulardan biriydi. Japonya’nın uluslararası hukuk çerçevesinde yükümlülüklerini yerine getirmesini temenni ediyoruz” ifadesini kullandı.

Hatipzade, 15 Ekim’de Dışişleri Bakanı Zarif ile Azeri mevkidaşı Ceyhun Bayramov arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde Karabağ’daki son gelişmelerin ele alındığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Zarif’in 17 Ekim’de Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesine atıfta bulunan Hatipzade, dün Afganistan Ulusal Yüksek Uzlaşma Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ın Tahran’ı ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Zarif ile görüştüğünü bildirdi.

Hatipzade, Zarif ile Abdullah arasında gerçekleşen görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra Afganistan’daki son gelişmelerin ele alındığını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2020 (10) içerik yüklenmiştir.