Asyaİran

Hazar Denizi’nin Yapıcı, İşbirliğe ve Yakınlaşmaya Dayalı Merkez Haline Gelmesi

İran’ın Rusya Büyükelçisi yaptığı açıklamada “Hazar Denizi, Hazar devletleri ve milletleri arasında yapıcı rekabet, işbirliği ve yakınlaşma için bir merkez haline gelmiştir. “ifadesini kullandı.

“Kazem Celali”, “Hazar 2021 Sürdürülebilir Kalkınma Yolları” konferansına verdiği mesajda, stratejik bir bölge olarak Hazar Denizi’nin, Hazar hükümetleri ve milletleri arasında barışı sağlamak için yapıcı rekabet, işbirliği ve yakınlaşma için bir odak noktası olduğunu belirtti ve bu denizin barış, istikrar, dostluk, iyi komşuluk ve gelişme odağına dönüştüğünü vurguladı.

Celali, mesajında ​​Hazar kıyı devletleri arasındaki deniz çevresinin korunması, meteoroloji, doğal afetleri önleme, bilim ve teknoloji ve benzeri alanlarda imzalanan beş yanlı belgelerin, dünyadaki diğer benzer su havzaları ile karşılaştırıldığında, belge sayısı ve işbirliği konuları açısından benzersiz olduğunu belirtti.

“Hazar 2021 Sürdürülebilir Kalkınma Yolları” konferansı Perşembe günü Rusya Astarahan Devlet Üniversitesi’nde düzenlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (13) içerik yüklenmiştir.