İran

Hazar kıyısı ülkelerde İran İktisadi Konseyi oluşturuluyor

İran’ın Azerbaycan Cumhuriyeti yeni büyükelçisi Seyyid Abbas Musevi, Hazar kıyısı ülkelerde İran büyükelçiliklerinde İktisadi Konseyin oluşturulacağını bildirdi.

Seyyid Abbas Musevi, dün İran’ın kuzeybatısında ve Türkiye sınırında yer alan Maku kentinde yaptığı açıklamada, Azerbaycan Cumhuriyetinin İran için bir çok açıdan önemli olduğunu zira Enzeli, Aras ve Maku Serbest Ticari ve İktisadi Bölgeleri’nin iki ülke açısından önemli olduğunu söyledi.

İki ülke arasında iktisadi ilişkilerin geliştirilmesinin zaruri olduğunu belirten Musevi, bu amaçla İran’ın Hazar kıyısı ülkelerdeki büyükelçiliklerde İktisadi Konseyin oluşturulacağını bildirdi.

Musevi, İran’ın Hazar kıyısı ülkelerdeki büyükelçiliklerde oluşturulacak İktisadi Konseyin bu ülkelerle iktisadi ve ticari ilişkileri geliştirmeyi hedeflediğini bildirdi.

İran dışişleri bakanlığı sözcülüğünü yürüten Seyyid Abbas Musevi, son zamanlarda İan’ın Azerbaycan Cumhuriyeti yeni büyükelçisi olarak atandı. Musevi’nin eylül ayında büyükelçi olarak Bakü’de görevine başlaması bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Mart 2024 (22) içerik yüklenmiştir.