İranTürkmenistan

Hazreti İmam Ali Hamanei: İran ile Türkmenistan’ın münasebetlerinin daha da derinleşmesi, her iki ülkenin lehinedir

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei bugün Tahran’da Türkmenistan Devlet Başkanı’nı kabul ettiği görüşmede, ilişkilerin daha da derinleşmesinin her iki ülkenin lehine olduğunu belirtti.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhammedov ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei görüşmede, İran-Türkmenistan ilişkilerine değinerek, karşılıklı ilişkilerin geliştirilmesinin her iki ülkenin de yararına olduğunu vurgulayarak, “İran hükümeti komşu ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istiyor. Bu, doğru bir politikadır.” dedi.

İkili ilişkilerin önündeki engellerin ortadan kaldırılmasının iki ülkenin ciddi kararlılığına bağlı olduğunu vurgulayan Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, “Tabii ki, bölge ve dünya düzeyinde İran ile Türkmenistan arasındaki dostane ilişkilerine kaşı olanlar var, ancak tüm bunlara rağmen engellerin aşılması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, İran ile Türkmenistan arasında imzalanan anlaşmaların önemine değinerek hakkında, “İki ülke arasındaki ortak komisyonlar ciddi şekilde aktif olmalı ve imzalanan anlaşmalar sürekli takip edilerek sonuçlandırılmalıdır.” açıklamasını yaptı.

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi’nin de katıldığı görüşmede, Türkmenistan Devlet Başkanı, Türkmenistan yönetiminin önceliğinin komşularla ilişkileri geliştirmek olduğunu, bugün yapılan işbirliği belgelerine göre, iki ülkenin ilişkilerini daha da geliştirmek ve pekiştirmek peşinde olduklarını kaydetti.

İran-Türkmenistan diplomatik münasebetlerinin kuruluşunun 30. yıldönümüne dikkat çeken Berdimuhammedov, kendi adına ve Türkmen milletini temsilen, Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’ye her daim İran-Türkmenistan ilişkilerinin derinleşmesini desteklediği için teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (47) içerik yüklenmiştir.