İran

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, seçimlere yüksek katılımın önemine vurgu yaptı

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei halka hitaben, seçimlere katılıp, oy kullanmanın bir önemi ve yararı olmadığını söyleyenlerin sözlerine itibar etmemeleri gerektiğini belirtti.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, bugün 11. Dönem İslami Şura Meclisi milletvekilleriyle video konferans yöntemi ile görüştü.
Burada İran halkına hitaben bir konuşma yapan Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, 18 Haziran’da yapılacak 13. cumhurbaşkanlığı seçimine atıfta bulunarak, halkın ekonomik ve geçim sorunlarıyla ilgili gerçek çözümlerin adaylar tarafından kendi seçim kampanyalarında gündeme getirilmesinin seçimlere katılım oranını arttıracağına işaretle, seçimlerin vatandaşların yaşamı ve ülke üzerinde etkisinin yıllarca süreceğini, 18 Haziran seçimlerinin düşmanların isteğinin tersine İran’ın onur ve izzet kaynağı olacağını temenni etti.

11. dönem meclisin ikinci faaliyet yılının başlamasına dikkat çeken Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, milletvekillerinin “devrimci ve akılcı hareket”, “durmadan çalışmak” ve “halkçı ve yararlı olmak” gibi özelliklerinin sürmesine vurgu yaparak, Rahmetli İmam Humeyni’den naklen, milletvekillerinin milletin parlak ve çeşitli faziletlerinin özü olması gerektiğini belirtti.

Anayasayı Koruma Konseyi tarafından cumhurbaşkanı adaylarının, adaylıklarının onaylanmasına ilişkin olarak da Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, sorumluluk duygusu uyarınca adaylıklarını koyan isimlere ve başvuruları onaylanmadıktan sonra yaptıkları açıklamalarında halkı seçimlere davet eden adaylara teşekkür ettiğini ifade edip, bazı isimlerin adaylığının belirlenmemesinin onların “salahiyetsiz” oldukları anlamına gelmediğini kaydetti.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, 18 Haziran seçimlerine katılım oranının düşük olabileceğine dair bazı endişeler hakkında ise, “Kanaatimce Halkın katılım oranının bu veya şu isimle ilgisi yok, vatandaşlar, ülkenin sorunlarının çözümü için yüksel irade, beceri ve yöneticilğe sahip kişinin peşindeler.” dedi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, düşmanların İslam İnkılabının zaferinden beri, seçimlere karşı çıktıklarına işaretle, “Geçen 42 senede düşmanlar seçimler öncesindeki propagandasında her daim katılım oranının düşük olacağını esas gündem yapmışlar. Seçimler düzenlendikten sonra da, seçimlerin önceden planlandığını ve cumhurbaşkanı olan zatın yetkisi olmadığını söylemişler.” diye konuştu.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, beyanatının devamında tüm bu propaganda ve düşmanlıklara rağmen herkesin Şeri vazife ve Allah rızası olduğu her şeyi takip etmenin herkesin görevi olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.