İran

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei: Yıkıcı nükleer füzelere sahip İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra bu yolda ilerleyen Almanya bize ‘Füze sahibi olmamalısınız’ diyor.”

Bugünkü Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısı Tahran’daki İmam Humeyni (ra) Hüseyniyesi’nde Dünya Müslümanları Ve Mustazafları İmamı Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei’nin huzurunda yapıldı.

Toplantıda konuşma yapan Devrim Lideri, ABD’nin uyguladığı yaptırımlara ilişkin, “İran halkına karşı işlenen yaptırımlar cinayeti yıllardır devam ediyor, ancak son üç yılda yoğunlaştı. Bu sorununu çözmek için iki yöntem var. Yaptırımların kaldırılmasıyla ilgili yöntemi bir kez denedik ve birkaç yıl müzakere ettik; ama sonuçsuz kaldı. Yaptırımları yenme yönteminin başlangıcı zor ama sonu iyidir. Yaptırımların üstesinden gelebilirsek ve karşı taraf da yaptırımların etkisiz hale geldiğini görürse, zamanla yaptırımları kaldıracaktır.” dedi.

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, “Yaptırımları etkisiz hale getirme kapasitesine ve yeteneğine sahibiz. Fakat bunun şartı sorunu giderme isteği, büyük çaba ve iradedir” ifadesini kullandı.

E3 olarak bilinen İngiltere, Almanya ve Fransa’nın nükleer anlaşma açıklamasına tepki gösteren Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, şunları kaydetti:

“Amerika’nın durumu henüz belli değil. Avrupalılar da sürekli olarak İran’a karşı tavır sergiliyor. Onlar bölgeye en fazla yanlış müdahaleler yaparken bizeden bölgeye müdahale etmemizi istiyorlar. Yıkıcı nükleer füzelere sahip İngiltere ve Fransa’nın yanı sıra bu yolda ilerleyen Almanya bize ‘Füze sahibi olmamalısınız’ diyor.”

Hazreti İmam Seyyid Ali Hamanei, İngiltere, Fransa ve Almanya’ya seslenerek, “Bu konu sizi ilgilendirmez. Siz ilk önce kendinizi düzeltin ve ardından yorum yapın.” ifadesini kullandı.

Başa dön tuşu
Bugün 17 Ocak 2021 (24) içerik yüklenmiştir.