Kuzey Amerika

Her yıl 38.000 Amerikalı ateşli silahlarla öldürülüyor

ABD’nin en büyük eyaletlerinden Texas’ın Austin kentinde meydana gelen silahlı saldırıda 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Texas’ın Austin kentinde dün yerel saatle sabah saatlerinde yaşandığı bildirilen olayla ilgili olarak Austin-Travis bölgesi polisi bir açıklama yaptı.

Bir alışveriş merkezi yakınında yaşanan silahlı saldırıda 3 kişinin yaşamını yitirdiğini açıklayan polis, şu anda yaralı olmadığını bildirdi.

Koronavirüsün patlak vermesinin ardından ABD’yi şiddetli silahlı saldırı salgını sardı ve bu durum ABD başkanı Biden tarafından da bir kaç kez gündeme getirildi.

İstatistiklere göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl 38.000’den fazla insan silahlı şiddet nedeniyle öldürülüyor, bu da bu ülkede her gün yüz Amerikalının ateşli silahlarla öldürüldüğü anlamına geliyor.

Amerika, 393 milyon ateşli silahla dünyanın en silahlı vatandaşlarından birine sahip; bu hesaplamaya göre, her Amerikan vatandaşı yaşamları boyunca ortalama en az bir kez ateşli silah şiddeti yaşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde intiharların % 51’i ateşli silahlarla meydana geliyor.

ABD’deki silah lobisinin güçlü olması, bu ülkede silah taşıma serbestliğinin kaldırılmasına yönelik tasarıların onaylanması önündeki en büyük engeldir.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.