HaberlerOrtadoğuYemen

Her yıl 8 bin kadın ve her beş dakikada bir Yemenli çocuk ölüyor

Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Sağlık Bakanlığı sözcüsü bir mitingde Suudi koalisyonunun Yemen’e yönelik saldırılarının ve ülkenin kuşatmasının felaket sonuçlarını açıkladı.

El’Mesire kanalına göre, Yemen Ulusal Kurtuluş Hükümeti Sağlık Bakanlığı personeli dün, Suudi koalisyonunun devam eden saldırganlığını ve Yemen kuşatmasını ve sağlık sektörüne etkisini protesto etmek için BM ofisinin önünde toplandı.

Yemen Sağlık Bakanlığı sözcüsü Necib el’Qobati, mitingde yaptığı açıklamada, Suudi koalisyonunun son yıllarda devam eden saldırılarının 527 tıbbi tesisin tamamen ve kısmen tahrip olmasına yol açtığını ve tıbbi tesislerin yüzde 50’sinin kapanmak zorunda kaldığını söyledi.

Kuşatmanın sonuçlarından birinin, her beş dakikada bir çocuğun ve her yıl yaklaşık 8.000 kadının ölmesi ve 2,6 milyon çocuğun yetersiz beslenmeden acı çektiğini söyledi.

El-Qobati, böbrek yetmezliği olan 5.000 hastanın organ nakline ihtiyacının olduğunu ve Sana havaalanının kapatılmasının hastaların hayati durumlarını tehdit ettiğini söyledi.

Yemen Sağlık Bakanlığı sözcüsü, ablukanın 120 çeşit kronik hastalıkla ilgili ilacın bulunmasını son derece zorlaştırdığını ve kanser ilaçlarının yüzde 50’sinin ise artık mevcut olmadığını söyledi.

Kuşatmanın ilaç taşıyan TIR’ların Yemen’e ulaşmasını engellediğini ve bu durumun aynı zamanda ilaç ve sağlık malzemelerinin fiyatlarının anormal şekilde artmasına neden olduğunu söyledi.

Bilindiği gibi Suudi rejiminin liderliğindeki koalisyonun Yemen’deki cinayetlerine en büyük destek Amerika ve batılı devletlerden gelirken bu durum son zamanlarda Amerikan Kongresi içinde 70 temsilcinin de itirazına neden oldu ve 70 kadar temsilci, ABD yönetiminden, Arabistan’ın Yemen’e yönelik kuşatmasına son vermesi, Yemen’e gıda ve ilaç gibi malzemelerin ulaşması için Arabistan’a baskı yapmasını istedi./

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.