İran

Himmeti: Ekonomik büyüme %5’in üzerine çıkmalı

13. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Abdulnasır Himmeti, ülkenin ekonomik büyümesi yüzde 5’in üzerine çıkması gerektiğini, ki bu da ekonomik krizden çıkışla mümkün olacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı adayı Himmeti Pazartesi günü seçim kampanyası çerçevesinde çıktığı TV programında bu açıklamayı yaparak, son 16 yılda İran’ın ortalama ekonomik büyüme endeksi yüzde 2’nin altında kaldığını, bu endeks bunca milli serveti olan bir ülke için kabul edilemez olduğunu belirtti.

13. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Himmeti, ülke ekonomisinin sorunlarını çözmek, halkın gelir seviyesini yükseltmek ve güçlü hale getirmek için ekonomik gelişmenin tüm zeminlerini harekete geçirmek gerektiğini ifade etti.

Himmeti, hükûmet üretim üzerine yatırım yapmakla uğraştığını, oysa sadece altyapılarda yatırım yapması ve özel sektörlerin alanlarına girmemesi gerektiğini vurguladı.

Himmeti açıklamasının devamında para politikaları, kısa ve uzun vadeli üretimlerin kazanç sağlaması için iktisadi istikrara zemin hazırlaması gerektiğini ve ancak bu durumda yatırım için gerekli şartlar hazırlanmış olacağını belirtti.

Yaptırımlar kaldırılmadığı takdirde ülkenin ekonomik büyümesi kısıtlanacağını belirten Himmeti, paranın güçlenmesi piyasa ve yabancı teknolojiye ihtiyaç duyduğunu, ancak yaptırımlar bu önemli konunun gerçekleşmesine mani olduğunu vurguladı.

13. dönem cumhurbaşkanlığı adaylarından Abdulnasır Himmeti ayrıca merkez bankasının hükümetin talebi üzerine orantısız banknot bastırması da enflasyonun temel sebebi olduğunu belirterek, fiyatları kontrol etmenin anlamsız olduğunu, enflasyon pahalılığa ve fiyatların başını alıp gitmesine sebebiyet veren asıl etken sayıldığını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Ağustos 2021 (22) içerik yüklenmiştir.