AmerikaGüney Koreİran

Himmeti: Güney Kore, ABD’den bağımsız hareket etmeli

İran Merkez Bankası Genel Başkanı bugün Tahran’da Güney Kore heyeti ile yaptığı görüşmede, bu ülkeden ABD’den bağımsız hareket ederek, İran’ın paraları üzerindeki blokeyi kaldırmasını istedi.

İran Merkez Bankası Başkanı Abdunnasır Himmeti Tahran’da Dışişleri Bakan Vekili Çuy Cung Kan başkanlığındaki Güney Kore heyetiyle yaptığı görüşmede, bu müzakerelerin sonuçları konusunda ümitli olduğunu belirterek, Güney Kore bankalarının yıllardır İran’ın kaynaklarını bloke ettiğini söyledi.

İran’ın başka ülkelerdeki mali kaynaklarını ABD’nin yaptırımlarına rağmen kullandığını ve bu kaynaklara erişebildiğine dikkat çeken Himmeti, ancak İran’ın önemli ticari ortaklarından olan Güney Kore’deki mali kaynaklarını hala erişimin mümkün olmadığını kaydetti.

Güney Kore’nin bu girişimi büyük hata olarak niteleyen İran Merkez Bankası Başkanı, İran’ın Güney Kore bankalarındaki 7 milyar dolara erişimi önündeki engelin bir an evvel kaldırılmasını temenni edip, İran’ın Güney Kore’de bloke edilen paraları konusunda duyarsız kalmayacağını belirtti.

Himmeti, Güney Kore’nin Amerikalılar’a güvenmemesi gerektiğine işaretle, Güney Kore’nin İran ile sıcak ve eski ilişkilerini, başka ülkelerle ve Trump gibi şahıslarla münasebetleri temelinde kurmaması gerektiğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.