İranHindistan

Hindistan, İran’ın Çabahar Limanı’nı geliştirmek istiyor

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, ülkesinin İran’ın Çabahar Limanı’nı geliştirmek istediğini belirtti.

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, İran’ın Çabahar Limanınına dair yaptığı açıklamada, “İran’ın Çabahar Limanı, bölge için önemli bir transit koridorudur ve karayla çevrili ülkelerin Hindistan ile bağlantı kurması için daha ekonomik ve sürdürülebilir bir rota sağlar. Bu liman, özellikle kara ile çevrili bir ülke olan Afganistan’a da açık denize ulaşmasına imkan sağlıyor.” dedi.

Jaishankar, ABD’nin Çabahar Limanı Projesi’ni yaptırımlardan muaf tuttuğunu hatırlatarak, “Hindistan, 2020’de Afganistan’a gıda yardımı olarak 75 bin ton buğday göndermek için Çabahar’ı kullandı ve şimdiye kadar Afganistan’a 2 bin ton hububat gönderildi.” ifadesini kullandı.

Hindistan’ın İran’ın Çabahar Limanını geliştirmek istediğini belirten Jaishankar, ülkesinin Çabahar Limanı’nın geliştirilmesi için toplam 85 milyon dolar hibe ve 150 milyon dolar kredi sağladığını aktardı.

2016 yılında, Hindistan, İran ve Afganistan arasında, İran’ın Çabahar limanının Hindistan yatırımı yoluyla geliştirilmesine odaklanan uluslararası bir kuzey-güney ulaşım koridoru kurmak için üçlü bir anlaşma imzalanmıştı.

ABD, İran’a uygulanan yeni yaptırımlardan Afganistan’ın petrol ithalatının yapıldığı Sistan ve Belucistan eyaletindeki Çabahar Limanı’nı muaf tutmuştu.

Çabahar limanı, stratejik konumu ve Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan, Tacikistan, Kırgızistan ve Kazakistan gibi karayla çevrili ülkelerin serbest sulara en yakın erişimi nedeniyle özel bir öneme sahiptir.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.