İranAsya

Hindistan Savunma Bakanının Tahran Ziyareti

Askeri ve savunma alanındaki işbirliklerin pekiştirilmesi siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra ikili ve çok taraflı çıkarları sağlamakta etkili bir yöntem olarak bölgesel işbirliklerine stratejik derinliğini de arttırabilir.

İran İslam Cumhuriyeti ve komşu ve de bölge ülkelerinin üst düzey askeri makamlarının bu çerçevede yaptıkları ziyaretler ve istişareler de büyük bir öneme sahiptir.

Bu doğrultuda Hindistan savunma bakanı Rajnath Singh 5 Eylül Pazar günü İran’ın başkenti Tahran’da İran İslam Cumhuriyeti savunma bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi ile görüştü. Bu görüşmede savunma bakanları bölgesel meselelerin yanı sıra ikili ve uluslararası meseleler hakkında da görüş teatisinde bulundu.

Bu ziyaretler çerçevesinde ülkelerin makamları askeri ve savunma alanındaki işbirliklerin geliştirilmesi, terörizm ve uyuşturucu madde kaçakçılığı ile mücadele, ortak tehditler ile mücadele ve ortak tatbikatlar düzenleme hakkındaki görüşler bildirilmektedir.

Aslında İran İslam Cumhuriyeti’nin askeri doktrininin önemli hedeflerinden biri de savunma alanındaki işbirliklerin geliştirilmesidir. İran İslam Cumhuriyeti bölgede barış ve güvenliğin sağlanması amacı ile bu doğrultuda hareket etmeye çalışmıştır.

Bu çerçevede İran İslam Cumhuriyeti askeri işbirliklerin artması için bilimsel-eğitim, terörizm ile mücadele, deniz korsancılığının önlenmesi ve bölge sularında arama kurtarma çalışmaları alanlarında tecrübelerin aktarılması ve bilgilerin takası hususunda Hindistanlı askeri makamlar ile görüşmeler yapmış ve önerilerde de bulunmuştur. Aslında iki ülkenin bu düzeyde işbirliklerini arttırması ikili ve çok taraflı ilişkilerin de gelişmesinde ve bölgenin de istikrarı ve güvenlik düzeyinin arttırılmasında büyük etki yapacaktır. Bu açıdan Hindistan savunma bakanının Tahran ziyareti üç açıdan önem taşımaktadır. Bu doğrultuda bu ziyaretin jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik öneme sahip olduğu belirtilmektedir.

İran İslam Cumhuriyeti ve Hindistan arasındaki ilişkilerin temelinin ikili ve çok taraflı işbirlikler özellikle de enerji, ticaret ve ticari malların transitine dayandığı unutulmamalıdır.

İran ve Hindistan ayrıca Afganistan ile beraber İran’ın Güney Doğusunda bulunan Umman Denizi kıyısında yer alan Çabahar limanının geliştirilmesi için de üçlü bir anlaşma imzalamışlardır. Bu düzeyde ilişkiler Hindistan’ın Orta Asya ülkelerini Fars Körfezi bölgesine ve Kafkasya bağlayan İran ile ilişkilerin stratejik önem sahip olduğunu da gözler önüne sermektedir. Başka bir ifade ile Tahran ve Yeni Delhi’nin ilişkilerinin çok boyutlu olarak önem taşıdığı söylenebilir. İki ülkenin savunma alanındaki kabiliyetlerinden dolayı ise bu ilişki düzeyi bölgesel anlamda gelişme potansiyeline de sahiptir.

Modern Diplomasi analiz sitesi ise bu hususta şöyle yazıyor: “Bölgesel dinamik değişmeye yüz tutmuştur. İran ve Hindistan’ın ilişkilerinin önemi ise geçen onyıllara göre artmıştır. İran ve Hindistan’ın işbirliği gerçekte iki ülkenin ortak çıkarlarının korunması ve seviye atlaması için zaruridir. ”

İran İslam Cumhuriyeti bölgedeki tüm bağımsız ve dost ülkeler ile ortak askeri işbirliklerini arttırmak ve güvenlik ilişkilerini geliştirmek istiyor. Bu alanda ise Hürmüz Boğazı ve Umman Denizinde barış ve güvenliğin korunması için bölgesel işbirliği önerisinde bile bulunmuştur. Bu bileşenlerden ve gelişmelerden yola çıkarak Hindistan savunma bakanının Tahran ziyareti ve İran savunma bakanı ile görüşmesi iki ülkenin ilişkilerini üst düzeye taşıyacak bir adım sayılır. Bu adım askeri ve güvenlik alanındaki ortak çıkarlara dayalı olarak ilişkilerin gelişmesine yol açacaktır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.