AmerikaHindistan

Hindistan’daki İslam karşıtı yorumlar nedeniyle Bangladeş’te protestolar patlak verdi…

Protestocular, saldırgan yorumları protesto etmek için Cuma namazından sonra Dakka şehir merkezindeki ana Baitul Mukarram Camii yakınlarındaki sokaklarda yürüdüler.

Ayrıca ülke hükümetini, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’nin iktidardaki Bharatiya Janata Partisi’ndeki (BJP) iki yetkilinin yaptığı yorumları kamuoyu önünde eleştirmediği için eleştirdiler.

“Küresel Müslüman toplumu birleşti. İslami Andolan Bangladeş’in lideri Moulana Imtiaz Alam, Associated Press’in bildirdiğine göre, tüm dünyadan Hint ürünlerini boykot etmesini istiyoruz” dedi.

BJP sözcüsü Nupur Sharma, bir TV haber tartışmasında yaptığı açıklamalarda, İslam Peygamberi aleyhinde kışkırtıcı yorumlar yaptı ve bu da ülkede ve Müslüman dünyasında yaygın bir kınamaya yol açtı.

Tepkiler, BJP’yi Sharma’yı partiden uzaklaştırırken, saldırgan açıklamalarından uzaklaştırmaya sevk etti.

Parti ayrıca, Delhi medyasının başındaki Naveen Kumar Jindal’ı, Peygamber’le ilgili bir tweet atıp daha sonra sildiği iddiasıyla partiden ihraç etti. BJP, Jindal’ın sosyal medyadaki görüşlerinin toplumsal uyumu baltaladığını ve partinin temel inançlarını ihlal ettiğini söyledi.

Perşembe günü, Bangladeş’in siyasi olmayan en büyük Müslüman platformu Hefazat-e-Islam da yorumları protesto etmek için Dakka’da büyük bir miting düzenledi.

İslami örgütün liderleri, Bangladeş’in üst düzey yetkililerini Hindistan makamlarına resmi bir mesajda yorumları kınamaya ve onlardan davranış için İslam toplumundan özür dilemelerini istemeye çağırdı.

Müslüman dünyasında protestolar patlak verirken, Hindistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Arindam Bagchi, Hint partilerinin bazı üyelerinin görüşlerinin hiçbir şekilde Hindistan hükümetinin Müslümanlar hakkındaki görüşlerini yansıtmadığını söyledi.

Pakistan, Katar, Kuveyt ve İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ve Yemen’deki Ensarullah hareketi gibi bazı İslami örgütler ve gruplar saldırgan açıklamaları şiddetle kınadı.

Geçen hafta İran da İslami değerlere saygısızlığa tepki gösterdi ve Hindistan büyükelçisini İran hükümetini ve halkın güçlü protestosunu iletmesi için çağırdı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.