AsyaLübnanOrtadoğu

Hizbullah’a Karşı artan karalama propagandası

Lübnan’da kritik parlamento seçimleri tarihine yaklaştıkça siyasi gruplar, partiler ve medya, seçimlerin üzerine odaklanmaya başlarken, Hizbullah’a karşı karalama faaliyetlerinin de arttığı görülüyor.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn geçtiğimiz çarşamba günü, seçimlerin mayıs 2022’de düzenleneceğini duyurdu.

Lübnan’daki mayıs seçimleri oldukça kritik bir dönemde düzenleniyor bir yandan ABD’nin yaptırımları yüzünden bu ülkede ekonomik kriz yaşanmakta. Diğer yandan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’in 6 yıllık görev süresi de 31 ekimde sona erecek. Bu nedenle bir sonraki parlamentonun görevlerinden biri, bir sonraki cumhurbaşkanını seçmek olacak. Bu dönemki seçimlerin önemine göre, Lübnan’daki bazı gruplar ve hareketler, direniş cephesi ve Hizbullah’a karşı yoğun şekilde propaganda başlatmıştır. Ayrıca, Amerikalılar ve bölgedeki bazı Arap rejimlerinin de halkın üzerinde etkili olmak için harekete geçtikleri bildiriliyor.

Lübnan 14 Mart Hareketi’ni destekleyen medya başta olmak üzere bölgede faaliyet yapan bazı basın yayın kuruluşlarının propaganda çizgisi ve haber yaklaşımına bakıldığında, bu faaliyetlerin ekseninde Hizbullah’ı itibarsızlaştırma ve Batıcı grup ve partilere itibar kazandırma konularının yer aldığı ve bu durumun Fars Körfezi’ndeki bazı Arap rejimlerince de desteklendiği anlaşılıyor.

ABD ve Fransa gibi bazı Batılı ülkeler ve de bazı bölge ülkelere bağlı taraflar da bu faaliyetlere paralel olarak sahada ve pratik anlamda Lübnan halkı arasında para dağıtmakla 8 Mart Grubu partilerini tahrip etmeye gayret gösterdikleri biliniyor.

Bu hususta Direnişe Sadaket Fraksiyonu üyelerinden İbrahim el Musevi, yaptığı açıklamada, seçimlere kadar Hizbullah’a basın üzerinden saldırmak ve karalama faaliyetleri için 480 milyon dolar harcandığını bildirdi.

Anlaşılan Amerikalılar, Lübnan halkının yaşamsal ve ekonomik sıkıntılarından yararlanmak suretiyle, Lübnanlılar’a mali yardımda bulunarak, Hizbullah’a karşı faaliyetlerini tırmandırmış bulunuyor.

Hizbullah karşıtı medyanın kullandığı yöntemlerden biri, ekonomik kriz sırasında Hizbullah ve direnişin silahını belirgin şekilde gündeme getirmesidir. Başka bir deyişle sözkonusu medya günümüzde Lübnan halkı ekonomik kriz içinde olup, zor şartlarda yaşadıkları bir sırada, Hizbullah’ın silah ve güçleri için dev kaynak ayırmaya çalıştığını telkin etmeye çalışıyor.

Aslında, Hizbullah karşıtı medyanın nihai hedefi, onun silahı ve Lübnan halkının direniş iradesini sonlandırmak ve bu ülkeyi kargaşaya sürüklemektir.

Bu nedenle Amerikalılar ve Suudi Arabistan başta olmak üzere bazı Arap devletleri ciddi şekilde, Lübnan’ın gelecek seçimleri için siyasi ve propaganda amaçlı olarak dev yatırımlar yapmış bulunuyorlar. Geçtiğimiz parlamento seçim sonuçlarının onların istediği gibi olmadığı tarihten bu yana aslında bunların faaliyetleri başladı.

Gelinen aşamada ise seçimlerde 8 Mart Grubu’nu yenmek için çalışmalarını daha da arttırmış bulunuyorlar.

Bunun için şimdiden halkın oyları üzerinde etkili olup, istedikleri şahıs ve gruplara oylarını attırmak için çalışmaktalar.

Bu çerçevede Suudi Arabistan’ın eski Beyrut Büyükelçisi Ali Avaz Asiri yaptığı açıklamada, Lübnan’da yaşanan olayların ilk olduğunu, halkın ayaklanması ve sandıklara gitmesi gerektiğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.