İranKuzey Amerika

Hook’un İran karşıtı iddiaları sürüyor

Amerikalı yetkililerin İran karşıtı tutumunun devamında ABD Dışişleri Bakanlığı İran eylem grubu Başkanı Brian Hook, Washington yönetimi İran ile savaş değil, daha iyi bir anlaşma istediğini ileri sürdü.

Pazar günü Sunday Times gazetesine konuşan ABD Dışişleri Bakanlığı İran eylem grubu Başkanı Brian Hook potansiyel çatışmaların konusunda kaygılı olmadıklarını, Amerika’nın uygulamaları İranlılarla mücadele çerçevesinde gerçekleştiğini belirtti.

Hook İran İslam Cumhuriyeti’ne azami baskı politikasına işaret ederek bu baskılar 2015 nükleer anlaşmasından çekilmek, en ağır yaptırımları yeniden uygulamak, İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu’nun adını Amerika’nın terör örgütü listesine almak ve İran petrolünün alıcılarına tanınan muafiyeti uzatmamaktan ibaret olduğunu kaydetti.

Oysa İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu bölgede Amerika ve müttefiklerinin kurup beslediği terör örgütleri ile mücadelede temel rolü ifa eden silahlı kuvvetlerdir.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerika Başkanı Donald Trump’ın 8 Mayıs 2018’de Bercam nükleer anlaşmasından çekilerek bu anlaşmayı ihlal etmesine gösterdiği tepkide İran’ın bu anlaşma çerçevesinde üstlendiği bazı yükümlülükleri askıya aldıklarını ilan ettikten sonra ABD Başkanı Trump İran’a bir kaç kez müzakere önerisinde bulundu. Trump İranlı yetkililerin yapması gereken şey kendisini aramaları ve müzakere etmelerinden ibaret olduğunu belirtti.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise bundan önce müzakere masası zatan açık, İran bu masayı terketmedi, asıl Amerika bu masadan çekildi, Bercam’ın diğer üyeleri de halâ bu masada oturuyor, demişti.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 08 Ağustos 2020 (32) içerik yüklenmiştir.