Genel

Hoyer: İran’da yatırım yapamayız

Avrupa Yatırım Bankası (AYB) Başkanı Werner Hoyer, Avrupa ülkelerinin nükleer anlaşmanın korunmasına dair desteklerine rağmen, ‘Bu banka İran’da yatırım yapamaz’ dedi.

Hoyer, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ‘Avrupa Birliği’nin nükleer anlaşmayı muhafaza etmeye yönelik çabalarına rağmen, bu bankanın İran’da yatırım için fazla rolü olamaz’ dedi.

Avrupa Birliği, Amerika’nın İran’a gelecek aylarda başlatacağı yaptırımdan sonra İran’a para transferinin ve mali işlerde Avrupa Yatırım Bankası’na izin vermişti.

Avrupa Yatırım Bankası, bir kredi bankası ve aynı zamanda AB’nin garanti veren bankasıdır. Sözkonusu banka, İran’la işbirliği yapılması halinde bankanın uluslararası piyasalarda değerinin düşmesinden korkuyor.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan tek yanlı çıkmasından sonra Avrupa Birliği, İran’la nükleer anlaşmayı devam ettirmek ve İran’ın taleplerini yerine getirmek için çeşitli arayış içinde ama şu ana kadar uygulamada İran’ın ikna edecek bir çıkış yolu bulabilmiş değil.

Avrupa Birliği parlamenterleri daha önce, Avrupa Yatırım Bankası’nın İran’da iş yapmasına onay vermişti. Avrupa Yatırım Bankası’na, ABD’nin İran’a yeniden yaptırım uygulamaya hazırlandığı ortamda verilen bu onay, AB’nin İran ile iş bağlantılarını sürdüreceği yolundaki açıklamalarına da “somut bir destek” olarak kabul ediliyor. Avrupalı parlamenterlerin kararı, AB’nin uzun vadeli yatırım kolu olan ve kar amacı gütmeyen Avrupa Yatırım Bankası’na, İran’da faaliyet gösterme zorunluluğu getirmese de, ABD piyasalarından kaynak sağlamasını da tehlikeye sokabilecek nitelikte bulunuyor.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Eylül 2023 (34) içerik yüklenmiştir.