İran

Hürremşehir fethi İran tarihinin altın sayfası

Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi, 24 Mayıs Hürremşehir fethinin yıl dönümü, İslami İran’ın inişli çıkışlı tarihinde altın sayfalardan biri olduğunu belirtti.

Pazartesi günü 24 Mayıs Hürremşehir fethinin yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Hüseyin Hanzadi şöyle dedi:

24 Mayıs Hürremşehir fethinin yıl dönümü, İslami İran’ın inişli çıkışlı tarihinde altın sayfalardan biridir ve İran İslam Cumhuriyeti’nin stratejik deniz kuvvetleri, Hürremşehir fethi sırasında komandoları ve deniz piyadelerinin fedakarlığı, şecaati ve cesur yürekliliğine şahit olmak ve bu uğurda vatana değerli şehitleri sunmaktan onur duymaktadır.

Amiral Hanzadi şöyle ekledi:

Hürremşehir fethi tüm dünyaya, şerefli İran milleti ve silahşor silahlı kuvvetleri İslam, İran ve namusu savunmak söz konusu olduğu yerde kanının son damlasına kadar sahada kaldığı yönünde önemli bir mesaj vermiştir.

Bugün 24 Mayıs, İran’ın güneybatısında yer alan Hürremşehir liman kentinin kurtuluş yıl  dönümüdür. Bu gün İran İslam Cumhuriyeti takviminde “Direniş, fedakarlık ve zafer” günü olarak adlandırılmıştır.

Hürremşehir kenti 1982 yılında düzenlenen Beytulmukaddes harekatı sırasında ve 578 gün işgalin ardından Irak’ın Baas ordusunun elinden kurtarıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.