Haberler

Hz. Fatıma -sa-‘nın Şehadet Yıldönümü

Bugün hicri kameri takvime göre 13 Cemadiülevvel 1443. Bir rivayete göre Peygamber efendimizin değerli kızı, ve Hz. Ali -as- sevgili eşi Hz. Fatıma -sa-‘nın şehadet yıldönümüdür

Ehl-i Beyt aşıkları Hz. Fatıma -sa-‘nın şehadet yıldönümünde başta kutsal Meşhet ve Kum kentleri olmak üzere dini mekanlarda toplanarak matem merasimlerine katılırlardı, fakat bu yıl Corona virüs nedeniyle sözkonusu merasimler çevrimiçi olarak düzenlendi.

Hz. Fatıma -sa-20 Cemadiüssani tarihinde Mekke’de dünyaya geldi.O değerli kadın çocukluk dönemini İslam peygamberi Hz. Muhammed -sav- yanında ve gözetiminde geçirip, ahlaki ve ilmi düzeyde yüksek derecelere ulaştı.

Peygamber efendimizin değerli kızı tüm hayatı boyunca, cömertlik, sabır, güzel ahlak, ibadet ve Allah’a kullukta en yüksek dereceye ulaşıp , Hz. İmam Hüseyin,(S) Hz. İmam Hasan (S) gibi tarih yazan yüce şahsiyetleri yetiştirmiştir.

Hz. Fatıma -as- 18 yıllık acı, zulüm ve zamanın hükümdarlarının baskı ve haksızlıkları ve değerli babasının rıhletinin üzüntüsüyle bir rivayete göre 13 Cemadiülevvel, başka bir rivayette de 3 Cemadiüssani tarihinde şehit olmuştur.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.