İran

Hz. Zehra şehadeti yas merasimi rehberin katılımı ile düzenlendi

Rasûlüllah -saa- efendimizin kızı Hz. Zehra’nın -sa- şehadeti nedeni ile dün düzenlenen ilk gece töreni, İslam İnkılabı Rehberi Hz.İmam Seyyid Ali Hamanei’nin katılımı ile İmam Humeyni –ra- hüseyniyesinde düzenlendi.

İslam inkılabı rehberi ofisi bilgilendirme sitesinin bildirdiğine göre söz konusu törende hüccetülislam Kazım Sıddiki yaptığı konuşmada, sapma ve şüphelerden korunmak ve yakin makamının önemine işaretle, Hz. Zehra’nın kutsal varlığının iman ve inanç dolu olduğunu belirterek, Kur’an-ı Kerim ‘in şerif ayetlerine göre hak yolunda kararlılık, istikrar ve dayanıklığa ulaşmak için Allah’a kulluk etmek, kibirden ve üstünlük sağlamaktan kaçınmak olduğunu söyledi.

Yapılan yas merasiminde Kur’an-ı Kerim’den ayetler tilavet edildi, ehlibeyt -as- için mersiyeler okundu ağıtlar yakıldı.

Hz. Zehra’nın -sa- şehadet törenleri İmam Humeyni –ra- hüseyniyesinde dün geceden itibaren başladı.
Hz. Fatıma Zehra -sa- yas törenleri her yıl binlerce ehlibeyt aşıklarının katılımı ile düzenlenirken bu yıl Korona salgını ve sağlık protokolleri nedeni ile halka açık olarak gerçekleşmedi.
Hk 3 Cemadiussani 1442 (miladi 17 Ocak 2021), Hz. Farıma’nın -sa- şehadet yıldönümüdür. Bu vesile ile tüm ehlibeyt aşıklarına başsağlığı diliyoruz.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Mart 2024 (25) içerik yüklenmiştir.