İran

IAEA’ndan iddia: İran’ın uranyum rezervleri izin verilen sınırın 16 katı

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Pazartesi günü yayınladığı bir raporda, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum miktarının IAEA Kurulu tarafından belirlenen tavanın 16 katı olduğunu iddia etti.

IAEA Yönetim Kurulu üyelerine gönderilen ve bazı uluslararası medyaya ulaşan bu raporda Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum rezerv miktarını 3241 kg olarak tahmin ettiğine yer verildi.

IAEA, Nükleer Anlaşma’nın uygulanması ve İran’ın nükleer faaliyetleriyle ilgili taahhütler hakkında üç ayda bir rapor yayınlıyor.

Nükleer Anlaşma olarak bilinen Kapsamlı Ortak Eylem Planı’nda, İran’ın zenginleştirilmiş uranyum heksaflorür için izin verilen sınır 300 kilogram (202 kilo 800 gram zenginleştirilmiş uranyuma ) olarak belirlenmiştir.

Avrupa Birliği ve Avrupa Troyka (Almanya, İngiltere ve Fransa), ABD’nin Nükleer Anlaşma’dan yasadışı olarak çekilmesinden sonra (8 Mayıs 2018) anlaşmayı sürdürme sözü verdiler, ancak anlaşmayı sürdürmek için söz verilen pratik adımlardan hiçbir sonuç alınamadı.

Bu durumda İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi de, 8 Mayıs 2019’da ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesinin yıldönümünde, İran’ın bu anlaşmanın 26. ve 36. maddeleri kapsamındaki yükümlülüklerini kademeli olarak azaltacağını duyurdu.

İran, yaptırımların kaldırılması ve İran’ın nükleer anlaşmanın kazanımlarından yararlanması halinde taahhütlerine dönmeye hazır olduğunu bildirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.