İran

İAEK Başkanı Salihi’den UAEK Başkanı Grossi’ye mektup

İran’ın Viyana’daki uluslararası kurum ve kuruluşlarda daimi temsilcisi Kazım Garibabadi İran Atom Enerjisi Kurumu İAEK Başkanı Ali Ekber Salihi Pazartesi günü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu UAEK Başkanı Rafael Grossi’ye bir mektup gönderdiğini açıkladı.

Büyükelçi Garibabadi, Grossi’nin geçen hafta yazdığı ve kısa bir bölümü yine geçen hafta sunduğu son raporunda yer alan mektubun cevabı olan mektupta, iki tarafın 24 Mayıs tarihinde süresi dolan geçici teknik anlaşma ile ilgili son telefon görüşmesine işaretle şu ifadeler yer aldığını belirtti:

Daha önce de belirttiğim gibi, İran bu kez söz konusu geçici teknik anlaşmayı uzatmama kararı aldı; ancak İran ve UAEK arasındaki teknik müzakerelerde ilerleme sağlamak ve müzakereleri sonucu ulaştırmak için verilerin bir ay daha korunmasına karar verilmiştir.

Büyükelçi Garibabadi, mektupta ayrıca İran ve UAEK arasındaki teamüllere de işaret edilerek şöyle denildiğini kaydetti:

İran İslam Cumhuriyeti şimdiye kadar UAEK ile işbirliği yapmakta ve gerekli açıklamalarda bulunmakta azami derecede çaba harcamıştır. Biz UAEK’nun İran ile aktif teamülünü ve geriye kalan konuları çözmek istemesini olumlu karşılıyor ve bu karşılıklı teamülün pek yakında pratik sonuçlara ulaşmasını ciddi bir şekilde bekliyoruz.

İran İslam Cumhuriyeti 23 Şubat 2021’de İslami Şura Meclisi’nin çıkardığı yaptırımları kaldırma ve İran milletinin çıkarlarını koruma stratejik eylem planı yasasının 6. maddesini uygulamak üzere, UAEK’nun tüzüğü dışında ek denetimleri ve ek protokolü gönüllü olarak uygulamayı askıya aldı.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Kasım 2021 (19) içerik yüklenmiştir.