İran

İbrahim Reisi: Bugün bölgede Hizbullah ve direniş, üstün konumdadır

İran İslam Cumhuriyeti cumhurbaşkanı bugün Kum kentinde kutsal savunma ve harem savunucuları şehit ailelerinden bir grupla görüşmede, günümüzde Hizbullah ve direniş akımının bölgede üstün konumda olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, cumhurbaşkanı seyit İbrahim Reisi Amerikalıların Suriye, Afganistan ve Irak’tan ihraç edilmelerine işaretle, günümüzde Amerika’nın her zamankinden daha zayıf olduğunu, bölgede ise üstün konum ve inisiyatifin elinde olan tarafın Hizbullah ve mücahitler bu cümleden Filistinlilerin elinde olduğunu söyledi.
Reisi ayrıca, şehitlerin bölge güvenliğinin garantörleri olduğunu ve günümüzdeki rahatlığın şehitlerin kanının bereketi olduğunu fakat düşmanın el çekmeyerek IŞİD’ı Suriye’den Afganistan’a taşıdıklarını söyledi.
Reisi ayrıca Afganistan gelişmelerine de işaretle, Afganistan güvenliğinin İslam Cumhuriyeti güvenliği olduğunu ve oradaki güvensizliğin İran’ın güvensizliği olduğunu ifade etti.
İran’da yaklaşık 4 milyon Afganlının yaşadığını belirten cumhurbaşkanı, İranlılar ve Afganların yaşamı, birbirinden ayrılmayacak şekilde birbiriyle harmanlandığını söyledi.
Cumhurbaşkanı Heyreiyun, Zeynebiyun ve Fatimiyun güçlerinin bölgedeki cihatlarına işaretle, bu cihatların bölgeyi ve İslami değerleri tekfirci akımlara karşı savunmada kalıcı bir hareket olduğunu belirtti.
Reisi şöyle dedi: Amerika tarafından üretilen bir güruh bölgeyi karıştırmak için gelmişlerdi ve şimdi de Afganistan’da büyük bir tehdide dönüştüler ve Müslüman, inançlı, ilkelere bağlı ve kahraman gençlerin mertçe direnişleri bölgenin güvenli olmasını sağladı.
Cumhurbaşkanı sözlerine şöyle devam etti: Terör örgütü IŞİD Siyonistlerin eli ile oluştu ve onlar bölgeyi karıştırmak için IŞİD’i vekalet eylemlerde bulunmakla görevlendirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.