Asyaİran

İbrahim Reisi: İran, başta bölge olmak üzere tüm ülkelerle ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı, dün gece Aşkabat’taki İran Büyükelçiliği’nde Türkmenistan’da yaşayan İranlılarla yaptığı görüşmede, İran hükümetinin başta komşu ülkeler ve bölge olmak üzere tüm ülkelerle ilişkileri genişletmeye çalıştığını vurguladı.

İran cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, bu toplantıda, komşu ülkelerin ve bölgenin İran’ın hizmet ve ürünlerine ilgi ve güven duyduğunu belirterek, bu kapasitenin doğru kullanılması gerektiğinin altını çizdi.

İran Cumhurbaşkanı, İran ve Türkmenistan’ın kültürel, tarihi, dini ve gönül olarak ortak noktalarına da değinerek, İran ve Türkmenistan ilişkilerinin, dostluk ve kardeşlik, akrabalık ve gönül bağları, ideolojik, kültürel ve medeniyetten daha fazlasına sahip olduğunu belirtti.

Ayetullah Reisi, Türkmenistan Cumhurbaşkanı ile Aşkabat Havalimanı’nda yaptığı nispeten ayrıntılı görüşmelere de değinerek, “Bu uzun görüşmede, her iki tarafın da ilişkileri mümkün olduğunca genişletme ve geliştirme konusundaki karar ve iradesini vurguladık. Engelleri kaldırarak iki ülke arasında kabul edilebilir düzeyde bir işbirliğinin altını çizdik.” dedi.

İran Cumhurbaşkanı bu sabah da Türkmenistan’da yaşayan İranlı tüccarlarla bir araya gelecek.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2023 (40) içerik yüklenmiştir.