İran

İbrahim Reisi: İran, Fars Körfezi ülkelerinin güvenliğini destekliyor

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Reisi bugün BAE Ulusal Güvenlik Danışmanı’nı kabul ettiği görüşmede, bölge ülkelerinin güvenliğinin birbirine kenetlendiğine işaretle, İran’ın Fars Körfezi ülkelerinin güvenliğini desteklediğini belirtti.
İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, temaslarda bulunmak için Tahran’a gelen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan’ı kabul etti.
Cumhurbaşkanı Reisi görüşmede İran-BAE ilişkilerine ilişkin, “Bölge ülkeleriyle iyi ilişkiler, yeni hükümetin stratejik önceliklerinden biridir. Bu yüzden BAE ile ilişkilerin geliştirilmesini memnuniyetle karşılıyoruz.” dedi.
Reisi, sözlerine şöyle devam etti:
“İki Müslüman ülke arasındaki ilişkilerde hiçbir engel bulunmamalı ve ikili ilişkilerimiz dış mihraklardan etkilenmemelidir. Bölge ülkelerinin düşmanlarının politikası komşu ülkeler arasında korku yaratmaktır, ancak bu tür komplolar ortak akıl ve duyarlılıkla çökertilecektir.”
İran’ın bölgede yaşayan Müslümanları desteklediğini belirten Reisi, “Siyonistler bölgede sinsi hedeflerinin peşinde ve bulundukları her yeri yayılmacılık ve fitne yapmak için kullanıyorlar. Bu yüzden bölge ülkeleri dikkatli olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.
Cumhurbaşkanı Reisi ayrıca, “Bölgedeki ülkelerin güvenliği iç içedir. Dolayısıyla İran olarak Fars Körfezi’ne kıyısı olan komşu ülkelerin güvenliğini destekliyoruz.” diye konuştu.
Tahran-Abu Dabi’nin ekonomik ilişkilerinin gelişmesini sıcak karşılayan Cumhurbaşkanı Reisi, 2 ülkenin ekonomik ilişkilerinin gelişmesinin ilişkilerin diğer alanlarda da güçlenmesine katkı sağlayacağını vurguladı.
BAE’li yetkili ise, “Biz bu bölgenin evlatlarıyız ve kaderimiz aynı. Bu nedenle iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gündemimizde yer almaktadır.” deyip, Tahran ile işbirliğini geliştirmeye hazır olduklarını ifade etti.
Bin Zayed Al Nahyan, bugün Tahran’a gitti.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2022 (16) içerik yüklenmiştir.