İranIrak

İbrahim Reisi: İran, Irak’ta güvenlik ve istikrarı destekliyor

İran İslam CUmhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyid İbrahim Reisi, Tahran’ın ilkeli politikasının Irak’ta güvenlik ve istikrarı desteklemek olduğunu belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, resmi temaslarda bulunmak üzere Tahran’a gelen Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’i kabul etti.
Görüşmede Reisi, Irak’taki genel seçimlerin güven ve huzur içinde düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “İran İslam Cumhuriyeti, Irak’ta güçlü bir parlamento ve hükümetin kurulmasını her zaman desteklemiştir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Reisi, “Seçimlere karşı itirazlar herhangi bir demokratik sistemde olabilir. Fakat protesto sürecinin yasal yollarla takip edilmesi önemlidir.” ifadesini kullandı.
Irak’ın güvenliğinin İran için önemli olduğuna dikkati çeken Reisi, “Irak’ta güvensizlik yaratmak ve istikrarı tehdit etmek kabul edilemez ve İran İslam Cumhuriyeti’nin ilkeli politikası, Irak’ın istikrarı ve Bağdat hükümetinin otoritesini desteklemektir.” açıklamasında bulundu.

Amerikan askeri güçlerinin Irak’tan çekilmesine de dikkat çeken Reisi, bu başarının Irak milleti ve yetkililerinin direnişinden kaynaklandığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Reisi ayrıca, Irak yönetimine İran’ın Yemen Büyükelçisi’nin ülkeye getirilmesi için verdiği çabalarından dolayı teşekkür etti.

Irak Dışişleri Bakanı da görüşmede, İran İslam Cumhuriyeti’ne Irak’ın güvenlik ve istikrarını kararlı şekilde desteklediği için teşekkür etti.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2023 (29) içerik yüklenmiştir.