İran

İbrahim Reisi: İran’ın dış politikasının önceliği bölge ülkeleriyle ticareti genişletmek

İran Cumhurbaşkanı, Özbekistan Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede, İran’ın dış politikasının önceliğinin bölge ülkeleriyle ticareti genişletmek olduğunu vurguladı.

İran cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, dün (Pazar) Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) 15. zirvesinin oturum kulisinde, Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile yaptığı görüşmede, bölgenin ilişkileri derinleştirme kapasitesini şu şekilde tanımladı: Bu ülkeler için iyi bir fırsat.

Bölge ülkelerinin işbirliğinin birçok tehdidi fırsata çevirebileceğini söyleyen Reisi, bölge ülkelerinin aktif varlığının yabancı ülkelerin müdahalesine yer bırakmadığını da sözlerine ekledi.

Reisi, İran İslam Cumhuriyeti’nin ekonomi, ulaşım, enerji ve terörle mücadele dahil her alanda Özbekistan ile ilişkilerini ve işbirliğini geliştirmeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Reisi,İran’ın Özbekistan ile ilişkilerinin öneminin altını çizerek, her iki ülkenin dışişleri bakanlarının işbirliği için uzun vadeli bir yol harita çizmesi gerektiğini söyledi.

İran ve Özbekistan cumhurbaşkanları arasındaki görüşmede Afganistan gelişmeleri de ele alınırken, tüm Afgan halkının, etnik gruplarının katılımıyla kapsayıcı bir hükümetin kurulmasının yanı sıra kalıcı barış ve güvenliğin sağlanmasına vurgu yapıldı.

Özbekistan Cumhurbaşkanı ise bölgede barış ve güvenliğin tüm bölge ülkelerinin aktif katılımıyla sağlanacağını söyledi.

Mirziyoyev, ülkesinin İran ile her türlü işbirliğini memnuniyetle karşılayacağını söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.