İran

İbrahim Reisi: İşbirliğinin geliştirilmesi, Tahran ve Aşkabat’ın gündeminde

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi bugün Türkmenistan Cumhurbaşkanı Özel Elçisi Serdar Berdi Muhammedov ve Dışişleri Bakanı Reşid Meredov’u kabul ettiği görüşmede, ekonomi, ticaret ve transit alanlarında işbirliğinin geliştirilmesinin Tahran ve Aşkabat’ın gündeminde olduğunu vurguladı.

Aşkabat’ta Türkmenistan Cumhurbaşkanı ile gerçekleştirdiği görüşme ve telefon görüşmelerinin ikili ilişkilerin gelişmesinde yeni bir fasıl sayıldığını söyleyen Cumhurbaşkanı, bu görüşmelerde, ikili ilişkilerin geliştirilmesi, enerji ve ulaştırma alanında işbirliğinin güçlendirilmesinin ele alındığını ifade etti.

Tahran’ın komşularla ilişkileri geliştirmeye özel önem verdiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı, İran ve Türkmenistan’ın iki komşu ülke olmanın ötesinde birbiriyle akrabalık ilişkisine , iki milletin derin tarihi ve kültürel bağlara sahip olduğunu vurguladı.

Görüşmede Türkmenistan Cumhurbaşkanı Özel Elçisi de bu ülke cumhurbaşkanının yazılı mektubunu İranlı mevkidaşına takim ederek, İran hükümetine ikili ilişkilerin pekişmesi ve gelişmesi için verdiği çabalarını takdir etti.

Berdi Muhammedov ayrıca, enerji, ulaştırma, ekonomi, ticaret ve kültür alanlarında İran İslam Cumhuriyeti ile ilişkileri geliştirmek ve Tahran ile münasebetlerde yeni bir tarihi sayfa açmak istediklerini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Kasım 2022 (10) içerik yüklenmiştir.