İranVenezuela

İbrahim Reisi: Tahran ve Karakas arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi gerekiyor

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, ‘İran ve Venezuela’nın yüksek kapasitesine atıfta bulunarak, Tahran ile Karakas arasındaki ilişkilerin, özellikle ticari ve ekonomik konularda geliştirilmesi gerektiğini söyledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile telefon görüşmesi yapan İran Cumhurbaşkanı Reisi, İran-Venezuela ilişkilerini stratejik olarak nitelendirerek, ”Hükümetimizin öncelikli siyasetlerinden biri Venezuela ile ilişkilerimizin özellikle ticari ve ekonomi olmak üzere her alanda daha da geliştirilmesidir.” dedi.

Venezuela halkının ve hükümetinin bağımsızlık, adaletseverlik ve emperyalizme karşı verdiği mücadeleye işaret eden Reisi, ‘Emperyalizm ve ABD’nin Venezuela halkı ile devletine karşı uyguladığı yaptırımların sebebi bundan dolayıdır.’ dedi.

Reisi, telefon görüşmesinin ilişkilerin gelişmesi ve artması için bir dönüm noktası olabileceğini belirterek, Venezuela’da seçimlerin başarıyla yapılmasını kutladı.

İran ve Venezuela’nın OPEC’teki konumuna değinen Reisi, ‘İki ülke arasındaki petrol işbirliği yeni bir biçim almalı ve rafineri ve petrokimya kaynakları alanında daha büyük adımlar atmalıyız. Bu anlaşmaların eksiksiz uygulanması ve yeni anlaşmalara zemin hazırlanması gerekiyor’ diye ekledi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da telefon görüşmesinde yaptığı açıklamada, Venezuela’daki seçimlere atıfta bulunarak, ‘Emperyalizmin bize dayattığı tehdit ve saldırılara rağmen, halkımızın çabalarıyla iç barışı korumayı başardık’ dedi.

İki ülke arasındaki iktisadi ilişkilerde yeni bir dinamizm gerektiğini vurgulayan Maduro, iki ülke arasındaki ortak komisyon toplantılarının olumlu sonuçlarına değindi.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.