İran

İbrahim Reisi: Yaptırımların kaldırılmasını ve etkisiz hale getirilmesini ciddiyetle takip ediyoruz

İran Cumhurbaşkanı Seyyid İbrahim Reisi, ”İran hükümeti, baskıcı yaptırımların kaldırılması ve etkisiz hale getirilmesi için güçlü bir şekilde çalışıyor.” dedi.

İRNA ajansına göre, Seyyid İbrahim Reisi, İran halkına hitaben televizyondan yayınlanan canlı röportajında, İran’ın karşı tarafa sunduğu teklifin “baskıcı yaptırımların kaldırılması” ve “nükleer meseleler” şeklinde iki konu olduğuna atıfta bulunarak, ”Son zamanlarda Viyana’da yapılan görüşmelerde İran’ın müzakerelere yetki ve saygınlıkla katıldığı bugün tüm dünyaya kanıtlanmıştır.” dedi.

Baskıcı yaptırımların kaldırılması ve etkisiz hale getirilmesinin İran hükümetinin önceliği olduğunu belirten Reisi, bugüne kadar farklı ülke liderleri ve yetkilileriyle 100’den fazla görüşme ve temas gerçekleştirdiğini belirterek, dünya ile kültürel, siyasi, iktisadi ve içtimai ilişkilere vurgu yaptı.

Sözkonusu telefon görüşmesinde İran Cumhurbaşkanı, son Tacikistan ziyaretine de atıfta bulunarak, “Bu ziyaretten sonra iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler üçe katlandı” dedi.

ŞİÖ Zirvesi ve ECO Zirvesi’ndeki varlığına değinen İran cumhurbaşkanı, iki toplantının Tahran’ın komşuları ve bölge ülkeleriyle ilişkilerini genişletmek için yeni bir alan sağlaması için bir fırsat olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı ayrıca komşu ülkelerle çeşitli anlaşmaların imzalandığını duyurdu ve bu anlaşmaların yakında medyada yayınlanacağını da sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ağustos 2022 (27) içerik yüklenmiştir.