İran

İbrahim Reisi:Tahran ve Berlin ikili ilişkilerde verimli bir işbirliği sağlayabilir

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, yeni Almanya Şansölyesinin seçilmesini kutlayan bir mesajda, ‘İran ve Almanya, karşılıklı saygı ve çıkar atmosferinde 150 yıllık tarihi ilişkilere güvenerek ikili ilişkilerde faydalı ve değerli işbirliği kurabilirler’ ifadesini kullandı.

İran Cumhurbaşkanı Reisi, Almanya Başbakanı Olaf Schultz’a gönderdiği mesajda, ‘Sizi Almanya Federal Cumhuriyeti Şansölyesi olarak seçilmenizden dolayı içtenlikle tebrik ediyorum’ dedi.

İran İslam Cumhuriyeti ile Federal Almanya Cumhuriyeti arasındaki 150 yılı aşkın süredir devam eden ve geniş ve çeşitli kapasitelere dayanan tarihi ilişkilerin, siyasi, ekonomik ve kültürel alanda da geliştirilmesi için değerli bir miras sağladığını ifade eden Reisi, ‘İki ülkenin bu fırsatı değerlendirerek karşılıklı saygı ve çıkarlara dayalı bir ortamda ikili ilişkilerde değerli işbirlikleri oluşturabileceğine inanıyorum’ diye belirtti.

Bugün dünyamızın uluslararası ve bölgesel düzeyde önemli zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyleyen Reisi, ‘Zorlukları başarıyla ele almak, ortak uluslararası sorumluluğu almayı ve dünya insanlarına barış, istikrar ve refah getirebilecek eylemlerde birlikte çalışmayı gerektirir. İran İslam Cumhuriyeti’nin bu yöndeki etkileşimleri genişletmeye hazır olduğunu beyan ederim’ değerlendirmesinde bulundu.

İran Cumhurbaşkanı Reisi mesajının sonunda, ‘İran İslam Cumhuriyeti’nin başta Almanya Federal Cumhuriyeti olmak üzere tüm ülkelerle maksimum teamül yönündeki kararlılığını vurgulayarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin geçmişe göre daha fazla gelişmesini temenni ediyorum’ diye ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Ağustos 2022 (5) içerik yüklenmiştir.