Afganistanİran

İlahian: BM Afganistan’da daha fazla sorumluluk üstlenmeli

İslami Şura Meclisi insan hakları komisyonu Başkanı Zöhre İlahian, Afganistan’da artan terör, bombalı eylemler, tekfirci IŞİD terör örgütünün faaliyetleri ve uyuşturucu madde kaçakçılığı, BM’nin bu ülkeye karşı sorumluluğunu kat kat arttırdığını belirtti.

BM Genel Sekreteri Afganistan işleri özel temsilcisi yardımcısı Motkenudsen’le görüşen İslami Şura Meclisi insan hakları komisyonu Başkanı Zöhre İlahian, Afganistan’ın şimdiki durumu, Amerika’nın sorumsuzca izlediği politikaların sonucu olduğunu belirtti.

İlahian, Amerika tekfirci IŞİD terör örgütünü beslediğini ve Taliban’la savaş bahasiyle Afganistan topraklarını işgal ettiğini kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti her zaman Afganistan milletinin hamisi olduğunu ve şimdiye dek milyonlarca Afgan mülteci İran’a sığındığını kaydeden İlahian şöyle ekledi:

Amerika’nın tek taraflı ağır yaptırımlarına karşın İran Afgan mültecilere desteğini sürdürüyor ve Avrupa sınırlarına dayanmalarına müsaade etmiyor; ancak bu uğurda hiç bir ülkeden yardım almıyor.

Görüşmede Motkenudsen de İran İslam Cumhuriyeti Afgan mültecilere karşı çok cömert ev sahipliği yaptığını, hatta şimdi Afgan çocukların İranlı öğrencilerle birlikte eğitim aldıklarına şahit olduklarını, ki bu da İran İslam Cumhuriyeti’nin ev sahipliği yaparken cömertliğini gösterdiğini belirtti.

Motkenudsen ayrıca Taliban yönetimi komşu ülkelerle daha yakın işbirliği ve görüş alış verişi ile çeşitli etnik grupları kapsayan güçlü ve istikrarlı bir hükümet kurmasını umduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.