İran

İletişim Bakanı: İran gençliği uydu inşa etme ve fırlatmada başarılı oldu

İran İslam Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı, ”İran gençliği uydu inşa etme ve fırlatmada başarılı oldu” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti İletişim ve Bilgi Teknolojileri Bakanı İsa Zeripur, dün (Cumartesi) IRNA’ya verdiği demeçte,hicri şemsi takvime göre “Bu yılın sonlarında (1400) uydunun fırlatılmasıyla ilgili iyi haberler duyacağız.” dedi.

Zeri Pur, şöyle dedi: “Geçtiğimiz birkaç yılda, gençler çok çalışan ve ülkenin uzay endüstrisinin ışıklarını yakan uzmanlardı, ancak İran coğrafi “katmana uydu gönderebilecek altı ülkeden biri olmalı.”

Zeripur’ açıklamasında, başta İran olmak üzere ancak 10 ülkenin uzaya uydu fırlatma teknolojisine sahip olduğunu belirterek, “Birkaç uydu şu anda sıraya girdi ve uyduların üretimi ve inşasının ülkedeki diğer endüstrilerle birlikte rol oynayabilmesi için insanların yaşamlarında uzay uygulamalarının gelişimini sürdürmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Dünya yüzeyine nispeten yakın olan uydulara Alçak Dünya Yörüngesi (LEO) uyduları denir.

Bu uydu türünün maksimum yüksekliği yerden 160 ila 2000 km (100–1240 mil) arasındadır. Jeo-yörünge ekvatordan 36.000 km yukarıdadır.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.