HaberlerİranOrtadoğu

İmam Ali Hamaney, Kurban Bayramı münasebetiyle konuşma gerçekleştirdi

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei bugün Kurban bayramı dolayısı ile yaptığı televizyon konuşmasında şöyle bir vurguda bulundular: “Amerika’nın İran aleyhindeki yaptırımları bir cinayettir.”

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei düşmanın yaptırımlar uygulamasından güttüğü hedefleri, kısa, orta ve uzun vadeli ve yan etkili hedeflere ayırarak şöyle buyurdular:
“Kısa vadeli hedef, İran milletini usandırmak, orta vadeli hedef İran’ın bilimsel gelişmesini önlemek ve uzun vadeli hedef de hükümeti, ülkeyi iflasa sürüklemek ve sonunda da İran’ı ekonomik olarak dağıtmaktır.” 
İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamenei konuşmasının devamında bir hatırlatmada bulunarak şöyle devam etti: 
“Onların marjinal hedefleri ise İran’ın bölgedeki direniş hareketleri ile ilişkilerini koparmaktır.  Habis düşmanın yaptırımlar ile istediği,  gerçekleşmemiş ve gerçekleşmeyecektir de. Onların kendileri de buna itiraf etmiştir.”
İslam İnkılabı Lideri yaptırımların kuşkusuz bazı sorunlara yol açtığına değinerek, ” Ülkenin tüm sorunları da yaptırımlar ile alakalı değildir.  Birazı yönetim zafiyeti ve birazı da Koronavirüs ile ilgilidir.” Buyurdular.
Ayetullah Hamenei Amerika’nın gerçekleri çarpıtmak ve ters gösterme girişimlerine de değinerek şöyle buyurdular: “Saptırımların iki hedefi vardır. Biri halkın moraline darbe indirmek ve diğeri de yaptırımlar sorununun çözülmesi için yanlış adres sunmak.”
İslam İnkılabı Lideri hatırlatmada bulunarak, “Amerika’nın günümüzde İran’dan isteği, nükleer endüstriyi tamamen devre dışı bırakmak, savunma gücünü aşırı derecede zayıflatmak ve bölgesel iktidarını bırakmaktır.  Ancak bu talepleri kabul etmek kesinlikle de Amerika’nın geri çekilmesine neden olmayacak.  Hiçbir akıl da saldırganlığın durdurulması için onun taleplerine uyulmasını hükmetmez.” Diye buyurdu.
İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei asıl düşman yani Amerika’nın da sorunlarının İran’ın sorunlarından daha büyük ve kıyaslanmayacak düzeyde olduğuna değinerek, Amerikan toplumunda halk kesimleri arasındaki mesafe, ırkçılık, ekonomik sorunlar, geniş çaplı işsizlikler, koronavirüs ile mücadeledeki kötü yönetim ve Amerika polisinin acımasızlığı, cinayeti ve işkencesine yol açan zayıf toplumsal yönetimi gibi günümüz Amerika’nın sorunlarından bazılarına değinerek şöyle buyurdular: “Bugün Amerika dünya düzeyinde menfur ve tecride sürüklenmiştir.”
 İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei şöyle devam etti: ” Amerika’daki gelişmeler, külün altındaki kor gibidir. Bunu bastırsalar da ancak yine de alevlenecek ve Amerika’daki mevcut düzeni yok edecektir, çünkü bu düzenin siyasi ve ekonomik felsefesi yanlıştır ve yok olmaya da mahkumdur.”
İslam İnkılabı Lideri beyanatının bir başka bölümünde ise şöyle dedi: ” Hicri Şemsi 1397 yılında, Amerika’nın BERCAM nükleer anlaşmasından çıkmasının ardından maalesef ülke, aylarca Avrupalıların vaatleri ile bekletildi. Avrupalılar Amerika’nın yaptırımları ile mücadele hususunda hiçbir iş yapmadılar. INSTEX adı ile öne sürdükleri sistem de gerçekleştirilmeyen bir oyuncaktı. “
İslam İnkılabı Lideri Ayetullah seyit Ali Hamenei, konuşmanın bu bölümünü sonuçlandırırken, ” Yaptırımların çaresi, cihat gerektiren iç kapasitelerin aktifleştirilmesidir.” Vurgusunda bulundu./

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 14 Ağustos 2020 (30) içerik yüklenmiştir.