İmam Ali Hamaney

İmam Ali Hamaney’in Yüzyılın Anlaşmasına Dair Açıklama

İmam Ali Hamaney Çarşamba Sabahı Tahran İmam Humeyni Musallasındaki Ramazan Bayramı Namazı hutbelerinde Filistin meselesi ve Amerika’nın Yüzyılın Anlaşması başlıklı projesine işaretle bunun İslam dünyasının öncelikli meselelerinden olduğuna vurgu yaparak şöyle buyurdu: ” Bahreyn ve Suudi Arabistan gibi bazı İslami ülkelerin ihanetleri, bu kadar habaset dolu bir projenin zeminini hazırladı.”

İmam Ali Hamaney Bahreyn’in Yüzyılın Anlaşması finansmanlığının sağlanmasıyla 25-26 haziran’da düzenleyeceği ekonomik konferansına değinerek sözlerine şunları kaydetti: ” Bu konferans Amerikalılara ait ancak Bahreynli yöneticiler zafiyetleri ve güçsüzlüğü, İslam ve halka karşı ruhu ile bu konferansa ev sahipliği yapıp bunun için zemin hazırlamış oldu. Bahreyn ve Suudi yöneticiler nasıl bir bataklığa ayak bastıklarını bilmeleri gerekiyor.”

Yüzyılın Anlaşması Amerika başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray’a gelmesinden beri ortaya atılan bir projedir. Bu yolda ise kimi gerici Arap ülkeleri Amerika ve Siyonist Rejimi İsrail ile işbirliği yapmaktadır.

Bahreyn’deki Manama Ekonomik Konferansının 25 ve 26 Haziran 2019’da düzenlenmesinin planlandığı ve de Mekke’deki Arap Birliği zirvesi ve Fars Körfezi İşbirliği Konseyi oturumları gibi iki Arap ülkelerinin oturumunda Filistin meselesine ilgisizlik, Suudi Rejimi ve Bahreyn’deki Al Halife rejimlerinin Filistin ülküsüne ihanet içerisinde olduğunu açıkça göstermektedir.

Amerika Başkanı Trump Suudi Arabistan, Bahreyn ve BAE’ni baskı altına alarak Yüzyılın Anlaşması masraflarının bu ülkeler tarafından karşılanmasını istemektedir. Amerika’nın Suudi Rejimi ve Bahreyn’deki Al Halife Rejiminin güvenliğini sağlamaya çalışması bu rejimleri İslam dünyasının öncelikli meselesine göz yummasına neden olmuştur.

Bu hususta Lübnan’daki Saint Joseph Üniversitesi Siyasi Bilimler Enstitüsü Müdürü Karim Emile Bitar Filistin Halkının Amerikan projesi Yüzyılın Anlaşmasına kesin olarak karşı olduğuna değinerek şöyle dedi: ” Gerçekte Yüzyılın Anlaşmasının gerçek mahiyeti, Siyonist İsrail ve Fars Körfezi Arap ülkeleri arasında mazlum Filistin halkının haklarının kurban edilmesi pahasına yakın ilişkilerin kurdurulmasıdır.”

Tüm bunlara rağmen bu seneki Dünya Kudüs Günü, İslam-Arap milletlerinin ve Filistinli grupların bu sinsi Amerikan projesine ne kadar karşı olduğunu açıkça gözler önüne serdi.

Dünya Kudüs Günü yürüyüşleri bu sene 100 ülkede düzenlendi. Bu yürüyüşler aslında Filistin milletinin hakları ve ülküsünün anlaşma ile alınamayacağını ve Direniş’in sözkonusu Amerikan-Siyonist-Gerici Arap ortak projesine karşı dik durduğunu ve engel oluştuğunu göstermiş oldu.

Kolombiyalı siyasi analist Carlos Santa Maria bu konuda şöyle bir değerlendirmede bulundu: ” Kudüs Günü Filistin meselesinin gündemde tutulması ve Müslümanların Filistin halkı ile dayanışma içerisinde olup bu meselenin sıcak tutulması için büyük bir öneme sahiptir.”

Dünya Kudüs Günü yürüyüşleri bu sene de Yüzyılın Anlaşması projesinin hiçbir Filistinli grup ve İslami-Arap ümmetleri ve milletleri tarafından kabul görmediğini gözler önüne serdi. Bu proje, Filistinlilerin özellikle de avarelerin temel yaşama haklarını göz ardı ederek sadece Siyonist İsrail’in yayılmacı siyaseti doğrultusunda ortaya atılmıştır.

İslam ülkelerinin birlik ve beraberlik olması halinde Yüzyılın Anlaşması da kesinlikle yenilgiye uğrayacaktır. Geçmişteki tecrübeler ise Amerika’nın Filistin meselesinin çözümü için başarısız projeler ortaya attığını gözler önüne sermektedir.

Böyle bir ortamda Suudi rejim ve Al Halife rejiminin Yüzyılın Anlaşmasını hayata geçirme çabalarının da onları Siyonist Rejim ile uzlaşan tarafların bataklığına sürükleyen bir süreç olduğunu gösteriyor. Buna karşın Filistin ve Kudüs meselesi Direniş Düşüncesi’ne dayanarak varlığını sürdürmeye devam edecektir.

Başa dön tuşu
Kapalı
Bugün 27 Ekim 2020 (45) içerik yüklenmiştir.