İranVenezuela

İmam Humeyni Havalimanı sözcüsü: Karakas-Tahran-Karakas direkt yolcu uçuşları başladı

İran’ın başkenti Tahran’da bulunan İmam Humeyni Havalimanı Şirketi (RA) sözcüsü, “Venezuela’ya ait “Canoyasa” havayolu şirketinin ilk tarifeli yolcu uçağı dün (Pazar) öğle saatlerinde İmam Humeyni Havalimanı’na (RA) indi.” dedi.

Cevad Salihi, IRNA’ya verdiği röportajda şöyle dedi: “Canoyasa Havayolları’nın yolcu uçağı Venezuela’nın başkenti Karakas’tan Pazar günleri İmam Humeyni Havalimanı’na inecek ve Salı günleri de Tahran’dan Karakas’a hareket edecek.”

Salihi ayrıca şöyle dedi: ”Her hafta Pazar günleri Tahran – Karakas ve tersi tarifeli seferler düzenlenecek.”

İmam Humeyni Havalimanı Şirketi (RA) sözcüsü şunları söyledi: Venezuela’nın “Canoyasa” havayolunun Tahran’a ilk yolcu uçuşunun açılış töreninde, Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcısı ve Venezuela Ulaştırma Bakanı hazır bulundu.
İran ve Venezuela arasındaki ilişkilerin yüz yılı aşkın bir geçmişi var. Ancak 1960’larda petrol alanında işbirliği ile bu ilişkiler daha geliştirildi ve 1979’da İran İslam Devrimi’nin zaferinden sonra Venezuela, yeni İran hükümetini tanıyan ilk ülkelerden biri oldu; Yirmi yıl sonrasına kadar, iki ülke arasındaki işbirliği esas olarak petrol endüstrisi alanındaydı.
Halihazırda her iki ülke de ABD’nin tek taraflı yaptırımları altında ve çok taraflılığın savunulması, ABD’nin yasa dışı ve tek taraflı eylemleriyle yüzleşme ihtiyacı, İran’ın nükleer enerjiyi barışçıl amaçlarla kullanma hakkı ve Filistin halkının haklarını resmiyette tanıma gibi konularda iki ülkenin ortak görüşleri vardır.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2024 (60) içerik yüklenmiştir.