İranSuriye

İmam Humeyni Suriye’de anılıyor

İran’da 4 Haziran Cuma günü, İran İslam Cumhuriyeti nizamının büyük kurucusu İmam Humeyni’nin -ks- 32. vefat yıl dönümüne yaklaşılırken, Suriye’nin başkenti Şam’da bir grup seçkin şahsiyet düzenledikleri oturumda İran İslam inkılabının büyük mimarının seçkin makamını saygı ile andılar.

İslami İran’ın Suriye’de kültürel ataşeliğinin öncülüğünde düzenlenen oturumda, İmam Humeyni’nin -ks- direniş meselesi ile ilgili düşüncesi ele alındı.

Oturuma katılan şahsiyetler bölgede mevcut krizleri aşmak üzere İmam Humeyni’nin -ks- ülkülerine sarılmak gerektiğine vurgu yaparken, siyonist düşman İsrail’le her türlü uzlaşmayı şiddetle kınadılar.

Oturumda, İmam Humeyni’nin -ks- hareketi bölge şartlarını değiştirdiği ve şimdi de talebeleri küresel istikbar ve siyonizm cephesine karşı savaşta göz kamaştıran zaferlere imza atan İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei bu hareketin bayraktarı olduğu vurgulandı.

İşgal altındaki Golan’dan şehit babası Asam Şalan oturumda yaptığı konuşmada, İmam Humeyni -ks- direniş kültürünün temelini attığını, bu büyük insan bölge milletlerine zorbalara ve emperyalistlere karşı direnmeyi öğrettiğini belirtti.

Şam üniversitesinin Filistinli öğretim üyesi Muhammed Bahisi de yaptığı konuşmada, İmam Humeyni -ks- üç cephede düşmana karşı zafer kazandığını, İmam İran’da despot zalim rejimi dağıttığını, küresel istikbarın tüm planlarını bozduğunu ve Amerika’ya belini kıran bir darbe indirdiğini vurguladı.

İmam Humeyni’nin -ks- düşüncelerinin bölgeyi nasıl etkilediği hakkında konuşan Suriyeli Süryani Hristiyanların kilisesi Başkanı İlyas İskender ise İmam Humeyni’nin -ks- düşünceleri sadece Müslümanlarla sınırlı olmadığını, bugün Hristiyanlar ve dünyanın hür insanları da çağdaş tarihin en büyük Muslihi olan İmam Humeyni’nin -ks- hakkın batıla karşı zaferi temelinde olan düşüncelerini izlediklerini vurguladı.

İran’da 4 Haziran Cuma günü, İran İslam Cumhuriyeti nizamının büyük kurucusu İmam Humeyni’nin -ks- 32. vefat yıl dönümüdür.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2021 (31) içerik yüklenmiştir.