İran

İmam Humeyni’nin -ks- yurda dönüşünün yıl dönümü

İmam Humeyni’nin -ks- yurda tarihi dönüşünün yıl dönümünde İran’ın en büyük ticari limanı olan Şehit Recai limanında gemilerin korna sesi yankılandı. “Şafak’ta on gün” etkinliklerinin başlaması ile birlikte İmam Humeyni’nin -ks- yurda tarihi dönüşü dolayısıyla ülke genelinde kutlamalar yapılıyor. Bu etkinliklerden biri ise Fars körfezinde gemilerin kornalarının eş zamanlı çalınmasıdır.
Şehit Recai limanında gemilerin korna sesinin yankılanmasının yanı sıra, İran’ın Bu Musa adasının limanında demir atan gemiler de aynı anda korna sesleri ile İmam’ın yurda geri dönüşünün yıl dönümünü kutladı.
Bu Musa, Küçük Tonb ve Büyük Tonb adaları Fars körfezinde yer alan İran İslam Cumhuriyeti topraklarının ayrılmaz birer parçasıdır ve ülkenin stratejik bölgelerinden sayılır.
İran İslam Cumhuriyeti nizamının büyük kurucusu İmam Humeyni -ks- 15 yıl süren sürgünün ardından 1 Şubat 1979 tarihinde İran milletinin coşkulu karşılaması ile yurda geri döndü ve İslam inkılabı 11 Şubat’ta zafere ulaştı. İslam inkılabını zafere götüren bu günler ise “Şafak’ta on gün” olarak adlandırıldı.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Haziran 2022 (27) içerik yüklenmiştir.