Çinİran

İmanipur:İran ve Çin’in dünya için söyleyecekleri yeni sözleri var

İran İslam Kültürü ve İletişim Teşkilatı Başkanı, İran ve Çin arasındaki tarihi geçmişe ve kültürel ilişkilere atıfta bulunarak, ”İran ve Çin’in dünya için yeni söyleyecekleri var” dedi.

Çin Büyükelçisi Chang Hua ve Tahran’daki Çin Büyükelçiliği Kültür Müsteşarı Joe Xie Hao , İran İslam Kültür ve İletişim Örgütü Başkanı Muhammed Mehdi İmanipur ile bir araya geldi ve iki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin genişletilmesini görüştü.

İki ülke arasındaki kültürel işbirliğinin genişletilmesine vurgu yapan İmanipur, örgütün çeşitli kültürel çalışmalar, sergiler, araştırma ve kültürel heyetler toplantısı alanlarında işbirliğine ve ayrıca Tahran’daki Çin Kültür Komitesi’ne ev sahipliği yapmaya hazır olduğunu duyurdu.

İmanipur, İran ve Çin’in dünyadaki gerçek imajını sergilemeye vurgu yaparak “İslamofobi, İranofobi ve Çinofobi ile mücadele alanlarında ortak toplantılar ve programlar düzenleyebilir ve bu alanda Çin’in kapasitelerini kullanmakla ilgilenebiliriz.” dedi.

İran ve Çin arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle konuşan Chang Hua, “İki ülke arasındaki işbirliği ve değişimler son 50 yılda büyük ölçüde genişledi ve bu işbirliğinin özellikle başta kültür ve sanat alanları olmak üzere her alanda daha da gelişmesini umuyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.