İran

İMB başkanı, bankanın Avrupa’daki paralarını bloke etme ve intikalini engellemek için Amerika girişiminin etkisizleştiğini duyurdu.

İMB başkanı Abdulnasır Himmeti dün yaptığı açıklamada, Amerika girişimlerinin titizlikle izlenmesi ve hukuki girişimlerde öncü olunması ayrıca Luxemburg’da yargı sürecinin izlenmesi sonucu banka için iki başarı kazanıldığını duyurdu.
Himmeti, önce İMB’nın Luxemburg’un Clearstream firması nezdinde bloke edilen bir milyar 600 bin doların serbest kaldığının altını çizdi.
İMB başkanı ayrıca Luxemburg mahkemelerinden bir diğer şubesinin kararı ile aynı paranın Amerika’ya intikali ve 11 Eylül olaylarını İran’a bağlayan sahte davacılara dağıtılması engellendi. 
Bundan önce Amerika’da bir mahkeme gıyabi ve hiçbir kanıt ve belge sunmadan İran’ın 11 Eylül kurbanlarının ailelerine tazminat ödemeye mahkum etmişti. 
Söz konusu mahkeme başkanının, İran’ın 11 Eylül olaylarına karışmasına dair iddiası, Amerika kongresi araştırma komitesinin bilgileri ile tamamen çelişmektedir. 
11 Eylül olaylarından birkaç ay sonra kongre araştırma komitesi tarafından hazırlanan rapora göre 11 Eylül saldırılarını gerçekleştiren 19 hava korsanından 15’i Suudi Arabistan, 2’si de Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşları ve üstelik söz konusu iki ülke yetkilileri ile bağlantıda olan iki kişi tarafından destek ve yardım aldıkları belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (13) içerik yüklenmiştir.