Asya

İmran Han: Pakistan, şartlar oluştuğunda Hindistan ile barışa hazır

Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararları doğrultusunda Keşmirlilere kendi kaderlerini tayin hakkını vermesi ve bölgedeki ‘askeri kuşatmayı’ kaldırması halinde ülkesinin barışa hazır olduğunu bildirdi.

Pakistan basınındaki haberlere göre, Başbakan İmran Han, yerel televizyonlara yaptığı açıklamada, alt kıta halkının refah bir geleceği için en çok barışa ihtiyaç duyulduğunu fakat Hindistan’ın Cammu Keşmir’deki “terör saltanatını” görmezden gelemeyeceklerini belirtti.

Han, “Biz barışa hazırız. Fakat bunun için Hindistan’ın Keşmir’deki askeri kuşatmayı sonlandırması ve BMGK kararlarına uyumlu olarak Keşmirlilere kendi kaderlerini tayin hakkını vermesi gerekecek.” dedi.

Göreve geldiği 2018’de Hindistan’a barış teklif ettiğini ve Hint yönetimine barış için bir adım atması halinde Pakistan’ın iki adım atacağını söylediğini anımsatan Han, Yeni Delhi yönetiminin barış için adım atmak yerine 5 Ağustos’ta bölgede yeni bir “adaletsizlik” dönemini başlattığını vurguladı.

Han, Keşmir’de yaklaşık 900 bin güvenlik gücünün 8 milyon Keşmirli’ye askeri bir kuşatma uyguladığını ifade ederek, bölgeyi “açık bir cezaevi” olarak nitelendirdi.

Öte yandan Han, dünyaya, Keşmirlilerin karşı karşıya olduğu “zorbalığı ve baskıyı” hatırlatmaya devam edeceğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2020 (25) içerik yüklenmiştir.