Avrupa

İngiliz halkı Johnson’a öfkeli

İngiltere’de Johnson’ın Brexit için planlanan tarihe kısa bir süre kala parlamentoyu tatile çıkarmasına tepki büyüyor. İnternette açılan imza kampanyasına katılanların sayısı kısa sürede bir milyonu geçti.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’ın Brexit öncesi parlamentoyu zorunlu tatile çıkarması öfkeye yol açtı. Ülkenin Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış sürecinde anlaşmasız Brexit karşıtlarının hareket alanını daraltacak olan bu adımın ardından Çarşamba akşamı parlamento binası ve başbakanlık ofisinin bulunduğu Downing Street’te yüzlerce kişi toplanarak gösteri yaptı. Johnson’ın bu tartışmalı adımına karşı internette açılan imza kampanyasına katılanların sayısı Perşembe sabahı itibarıyla 1 milyon 135 bini aştı. Kampanya, Brexit ertelenmediği veya Avrupa Birliği’ni terk kararından vazgeçilmediği sürece parlamentonun askıya alınmamasını talep ediyor.

Dpa/AÜ,HS nin haberine göre Brexit karşıtı kampanyanın tanınmış isimlerinden aktivist ve iş insanı Gina Miller da karara karşı hukuki yollara başvuracağını açıkladı. Miller’ın 2017’de hükümete açtığı dava sonucunda, Yüksek Mahkeme ülkenin AB’den ayrılma sürecinin başlatılması için parlamento onayı gerektiğine hükmetmişti.

Johnson, parlamentoyu Eylül’ün ikinci haftasından 14 Ekim’e kadar tatile götürme kararıyla kendi partisi içinde de ciddi tartışma yarattı. Basında çıkan haberlere göre, Muhafazakâr Parti’nin İskoçya örgütü başkanı Ruth Davidson’ın bugün istifasını vermesi bekleniyor. İstifa kararının arkasında öncelikle şahsi nedenlerin yattığı, ancak kararın zamanlamasının parti içindeki bölünmeye işaret olarak değerlendirildiği bildiriliyor. Davidson, 2016 yılındaki Brexit referandumundan önce yürütülen kampanyada Johnson’ın parti içindeki en büyük rakibi konumundaydı ve anlaşmasız Brexit’in de en büyük karşıtlarından biri olarak gösteriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Temmuz 2024 (10) içerik yüklenmiştir.