AvrupaHaberler

İngiltere başbakanı David Cameron öldürülen askeri unutup tatile çıktı

İngiltere Başbakanı David Cameron, bir İngiliz askerinin öldürülmesinin ardından hafta sonu tatiline çıkınca eleştiri oklarına hedef oldu.

Başbakan Cameron, Londra’da iki cani tarafından işlenen cinayetin ardından İngiliz iç istihbarat teşkilatı MI5’i ziyaret ederek bilgi aldı ve ardından da ailesiyle birlikte haftasonunu geçirmek üzere İspanya’nın İbiza adasına gitti.

Geçtiğimiz hafta bir askeri satır va palalarla keserek öldüren saldırganların yıllarca güvenlik güçleri tarafından izlendiği ve hatta birine ihbarcılık yapması için yaklaşıldığı iddia edildi.

Olayla ilgili istihbarat zaafı olduğuna dair iddialar varken Cameron’un tatile çıkması hem medya hem de muhalefetin eleştirilerine hedef oldu.

Başbakanlık’tan yapılan açıklamada Cameron’un “işinin başında” olduğu belirtilirken, Başbakan ile eşi Samantha’nın deniz kenarında bir kafede dinlenirken çekilen fotoğrafları gazetelerin birinci, sayfalarında yer aldı.

Bir başbakanlık sözcüsü Cameron’un asker cinayetiyle ilgili soruşturma konusunda bilgilendirilebilmesi için kilit personelini yanında götürdüğünü belirtti.

Ancak Cameron’un 2005 yılından beri İngiltere topraklarında gerçekleştirilen ilk terör saldırısının ardından tatile çıkması Başbakan’ın doğru düşünüp karar verme yetisi konusunda soru işaretleri yarattı.

Tatile çıkmadan önce Londra’nın Woolwich bölgesindeki saldırı mahallini ziyaret eden Cameron, ardından MI5’in merkezine gitmişti.

Cameron burada personele çalışmaları ve terörle mücadelede gösterdikleri başarılar nedeniyle teşekkür etmişti.

Ancak tecrübeli bazı politikacılar olayla ilgili istihbarat zaafı endişelerinin olduğu bir sırada Cameron’un bu ziyaretinin bir hata olduğunu savundular.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.