Filistin

İngiltere sokağa döküldü! İşgalci İsrail’in Mescid-i Aksa saldırıları protesto edildi

İşgalci rejim İsrail’in Doğu Kudüs’te Filistinlilere karşı Ramazan ayının ilk gününde başlattığı saldırılar devam ederken bu saldırılara dünyadan tepkiler de gelmeye devam ediyor.

Bu durum tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de de tepkiyle karşılandı. Sokaklara dökülen İngilizler, Filistinlilere yönelik saldırıları ve Filistinlilerin Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’nde evlerinden zorla çıkarılma tehdidiyle karşı karşıya kalmasını protesto etti.
Yaklaşık 5 bin kişi Londra’daki Başbakanlık Ofisi 10 Numara’nın önünde bir araya gelerek, “Özgür Filistin”, “Terörist İsrail” ve “1948’den bu yana nefes alamıyoruz” yazılı pankartlarla ırkçı İsrail saldırılarının derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Burada konuşma yapan Filistin’le Dayanışma Kampanyası (PSC) adlı grubun üyesi İngiliz aktivist Sybil Cook, Mescid-i Aksa’da ibadet edenlere sersemletici el bombası kullanıldığını, bu nedenle birçok kişinin yaralandığını, ırkçı İsrail’in bunu Filistinlileri yıldırmak ve yasa dışı bir askeri işgali güçlendirmek için yaptığını söyledi.

Cook, Filistinlilerin yıllarca İsrail’in apartheid bir devlet (ırkçı, ayrımcı devlet) olduğunu dünyaya anlattığını, dünyanın bunun farkına yeni vardığını ifade ederek, İsrailli insan hakları kuruluşu B’Tselem ve birkaç sivil toplum kuruluşunun da ülkeyi aynı şekilde tarif ettiğini aktardı. İngiliz aktivist, apartheid’in açık ve kirli yüzünü görmek isteyenlere, “Şeyh Cerrah’a bakın.” diye seslendi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.