Avrupa

İngiltere ve Fransa’da ırkçılık karşıtı gösteriler

İngiltere’nin başkenti Londra’da, ırkçılık karşıtı gösteri yapanlar ile aşırı sağcı grubun karşılaşması sonucu, iki grup arasında gerginlik yaşandı.

İngiltere’nin başkenti Londra’da heykelleri korumak iddiasıyla protesto düzenleyen aşırı sağcılar, polise saldırdı. Diğer taraftan, ırkçılık karşıtı gösteri yapanlar ile aşırı sağcı grubun karşılaşması sonucu iki grup arasında gerginlik yaşandı. Irkçılık karşıtı göstericiler, Waterloo İstasyonu önünde aşırı sağcıları darp etti.

İngiliz Savunma Ligi ve Önce İngiltere gibi çeşitli gruplardan oluşan binden fazla aşırı sağcı, sabahtan itibaren Parlamento Meydanı’nda ve Başbakanlığa çıkan yol üzerine kurulan polis barikatının girişinde toplanmaya başladı. Başbakanlığın bulunduğu alana girmek isteyen aşırı sağcılar, buna müsaade etmeyen polise şişe ve teneke kutular attı. Bu sırada bazı kişilerin Nazi selamı verdiği görüldü. Aşırı sağcılar, en az iki gazeteciye de saldırdı.

Bu arada Fransa’da da başkent Paris ve çeşitli kentlerde binlerce kişi, ırkçılığı ve polis şiddetini protesto etmek için yeniden sokağa çıkarken, başkentteki gösteride 26 kişi gözaltına alındı.

Öte yandan Fransa İçişleri Bakanı Christophe Castaner’in bundan böyle polislerin zanlılara ‘boğma tekniklerini’ kullanmayacağını açıklamasına protesto eden polisler, Paris’te yürüyüş düzenledi. Asıl şiddet kurbanının kendileri olduğunu iddia eden kanun uygulayıcı kuvvetler, ‘Polis yoksa huzur da yok’ pankartı açtı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (30) içerik yüklenmiştir.