İranFransa

İnsan Hakları Genel Sekreteri: Fransa, İslam karşıtı yasalarını gözden geçirmeli

İran Yargısı Uluslararası İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı ve İnsan Hakları Kurumu Sekreteri, Fransa’nın İslam karşıtı yasalarını gözden geçirmesi gerektiğini vurguladı.

Kazım Garibabadi, Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmann’ın 21 caminin kapatılması ve 6 caminin aşırılıkçılık ve ayrılıkçı yasalar kapsamında planlanacağı yönündeki açıklamasına tepki göstererek şöyle dedi: ”Batılıların görüşüne göre, İran’daki teröristler insan haklarının savunucularıdır ve Batı’da din özgürlüğü terörizme eşittir.”

Garibabadi, “Fransız hükümetini, ülkedeki 5,5 milyon Müslüman azınlık topluluğunu, ibadethaneleri, eğitim merkezlerini ve diğer yerleri hedef alan Müslüman karşıtı yasalarını yeniden gözden geçirmeye çağırıyoruz” dedi.

Geçtiğimiz günlerde, Fransa tarihinde ilk defa 21 cami kapatıldı. Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin kapatılan cami sayısıyla övünerek son dönemde 99 camide aşırıcılık şüphesiyle denetim gerçekleştirdiklerini söyledi.

Darmanin, konuk olduğu Fransız LCI televizyonunda, son dönemde 99 camide aşırıcılık şüphesiyle denetim gerçekleştirdiklerini söyledi.

Söz konusu camilerden 21’inin kapatıldığını, 6’sının kapatılma sürecinin devam ettiğini belirten Darmanin, bu adımların “ayrılıkçı” yasa temelinde atıldığını ifade etti.

Fransa’da Cumhurbaşkanı Macron’un 2 Ekim 2020’de “ayrılıkçı” yasası olarak açıkladığı ve gelen tepkiler üzerine ismini “Cumhuriyet Yasalarına Saygıyı Güçlendiren Prensipler” olarak değiştirdiği tasarı, ağustosta kabul edilmişti.

Yasa tasarısı, Müslümanları hedef aldığı ve ötekileştirdiği gerekçesiyle Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası toplum ile sivil toplum kuruluşları ve insan hakları örgütleri tarafından eleştiriliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.