Dünya

İnsan Hakları Raportörü: ABD’de yaygın ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı var

BM Azınlık Hakları Özel Raportörü, ABD yargısı ve medyasında artan eşitsizlikler ve azınlıklara karşı nefret konusunda uyarıda bulunan bir raporda, bu yaygın sorunu ele almak için uluslararası anlaşmalara duyulan ihtiyacı vurguladı.

BM İnsan Hakları Konseyi Azınlıklar Özel Raportörü Fernand de Varnes, 15 günlük ABD ziyaretinin sonunda, ülkedeki azınlıkların “eşitsizlik, ayrımcılık ve nefret söyleminden” acı çekmeye devam ettiğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler azınlıklar raportörü medyaya verdiği ilk raporda, Asya karşıtı nefret yaklaşımını frenlemek için bir ABD kararnamesine atıfta bulunarak şunları söyledi: ”Başkan Joe Biden’ın yönetimi bu alanda ilerleme kaydetmiş olsa da, siyahlara ve azınlıklara karşı bu tür yasalar “zayıflık ve yorgunluk belirtileri” gösteriyor ve azınlıkların haklarını korumada eksik kalıyor.”

Profesör de Varnes, “Irkçılık, nefret ve yabancı düşmanlığı artıyor ve azınlıklar giderek daha fazla tecrit ediliyor ve dışlanıyor. Ayrıca Corona salgınının yol açtığı sağlık krizi ve ardından pandeminin temel sonuçlarından biri olarak ekonomik kriz bu eşitsizlikleri daha da ağırlaştırdı ve en çok marjinal azınlıkları etkiledi.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (2) içerik yüklenmiştir.