AmerikaIrak

Irak: Amerika, işgalciliğinin bedelini ödeyecek!

Irak Hizbullah Tugayları Sözcüsü Muhammed Muhyi, Amerikalı yetkililerin Irak hükümetiyle yaptıkları anlaşma çerçevesinde bu yıl sonuna kadar Irak’tan çekileceklerine dair açıklamalarına rağmen çekilmenin teyit edilemediğini söyledi.

Muhammed Muhyi, Mehr haber ajansına verdiği demeçte; “Amerikan askerlerinin Irak’tan çekilmeleri konusunda çelişkili haberler gelmesinin sebebi nedir?” şeklinde soruya şu cevabı verdi:

“Şimdiye kadar Amerikan güçlerinin Irak’tan çekildiğine dair bir açıklama ve bu konuda bir teyit gelmedi. Sadece Irak’taki Amerikan güçlerinin savaş görevi, askeri danışmanlık ve eğitmenlik şeklinde değiştirildi. Bu, açık bir şekilde Irak parlamentosunun tüm Amerikan askerlerinin Irak’tan çıkarılması gerektiğine ilişkin kararının delinmesidir.

Biz, Amerika’nın Irak’tan çekilmek niyetinde olmadığından eminiz. Onlar çeşitli adlar altında askeri varlıklarını Irak’a dayatmayı sürdürmek istiyorlar. Washington’un bu tavrı, Irak halkının iradesinin yok sayılması anlamına geliyor ve Amerikalıları bunun bedelini ağır bir şekilde ödemelidir.”

Amerika’nın askerlerinin Irak’tan çekilmek istememesinin sebeplerine değinen Muhammed Muhyi sözlerine şöyle devam etti:

“Amerika, Irak ve Suriye’de uzun süreli kalarak gerçekleştirmeyi ön gördüğü planlara ve hedeflere sahip. Irak’taki sultasını ve nüfuzunu güçlendirmek, Irak’ta siyasi alanda ve güvenlik alanında alınan kararlar üzerinde hakim olmak, Irak’a siyonist rejimle ilişkileri normalleştirmeyi dayatmak, direniş gruplarıyla mücadele etmek ve onların varlığına son vermek; İran, Irak, Suriye ve Lübnan arasındaki stratejik güzergahın kapatılması ve Direniş Ekseni’nin birbiriyle irtibatının kesilerek İsrail’in güvenliğinin garanti edilmesi Amerika’nın Irak’taki hedefleridir.”

Amerika’nın Irak’ı işgal ettiği 2003’ten beri Irak halkına ve bölgeye verdiği zararlara da değinen Muhammed Muhyi, şu ifadeleri kullandı:
“Amerika, Irak’ı işgal edip viraneye çevirdi. Irak halkından milyonlarca kişiyi mülteci durumuna düşürdü ve bizi birbirimizle savaşacağımız birkaç küçük ülkeye bölmeye çalıştı. El Kaide ve IŞİD gibi tekfirci terörizmin çeşitli versiyonlarını yaratan Amerika, Irak’ı çökmüş bir devlet haline getirmeye çalıştı.

Amerika, sürekli olarak Irak’taki kalkınma projelerine engel oluyor. Örneğin Irak’ın Alman Siemens firmasıyla yaptığı elektrik anlaşmasını engelledi, Çin’le yapılan ekonomik anlaşmaları durdurması için Irak’a dayatmada bulundu.”

Başa dön tuşu
Bugün 09 Aralık 2022 (13) içerik yüklenmiştir.