HaberlerDünyaIrakOrtadoğu

Irak başbakanın bölgesel ziyaretlerinin amacı

Irak başbakanı Mustafa Kazımi Pazar günü üst düzeyli bir heyet başkanlığında Kuveyt’e giderek ülke yetkilileri ile görüşmelerde bulundu.

Irak’taki gelişmeler ve yaşanan durum dikkate alındığında söz konusu ziyaretin amaçları ve sebepleri dikkat çekiyor. Irak hali hazırda çok hassas şartlarda bulunuyor ve birçok farklı sorun ve mesele ile karşı karşıya bulunuyor. 
Irak hali hazırda halkı ve de partiler ve siyasi akımları için her konudan ve her gelişmeden öncelikli olarak bir dönüm noktası ve kader belirleyen iki önemli konu ile karşı karşıyadır. Üstelik bu önem nedeni ile ülke içi, bölge ve uluslararası medya ve haber çevrelerinin ilgi odağında yer alıyor bu yüzden Irak medyasından da anlaşıldığı üzere Irak başbakanının da aralarında olan üst düzeyli yetkililerinin bölge ve dünya liderleri ile görüşmelerinin ana konusu ve temel eksenlerinden biri söz konusu iki konu olduğu anlaşılıyor.
Son günlerde her zamankinden daha çok dikkate alındığı konulardan biri, “Amerikan terörist askeri güçlerinin Irak’tan çekilme zaruretidir” zira Irak parlamentosu da iki yıl önce bu konuya vurgu yapmış ve Irak siyasi grup ve partileri ile halk da bu konunun gerçekleşmesinin zaruretini vurguluyorlar.
Bu günlerde Irak’ın siyasi ortamının beklediği diğer önemli konu ise “meclis seçimlerinin gerçekleşmesidir”. Irak meclis seçimleri önümüzdeki Ekim ayında gerçekleşecektir. Irak’ta bu iki önemli konu diğer olayları etkiliyor, öyle ki tüm yaşanan gelişmeler söz konusu iki önemlinin gölgesinde yorumlanabiliyor.
Tabi ki bu bağlamda Irak ile ilgili haberlerin başında yer alan bir diğer konu var ve o da “bazı bölge ve bölge dışı ülke liderleri ve uluslararası bazı kurumların yetkililerinin katılımı ile konferansın düzenlenmesidir.” Bağdat, bu konferansın düzenlenmesinin amacının bölge ülkelerinin görüşlerini birbirine yaklaştırmak ve aralarındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirmek olduğunu belirtti.
Irak Başbakanı Mustafa el-Kazımi de belirtilen konular ve de ikili işbirliği düzeyini artırmak amacıyla Pazar günü Kuveyt’e giderek bu ülke yetkilileri ile görüştü. İkili işbirliği çerçevesinde Irak başbakanı geçen gün kuveyt Emiri, Nevaf el-Ahmed el-Cabir el-Sabah ile görüşmede ortak meseleleri ele alırken kendisini Bağdat oturumunda katılması için davet etti.
Bu yüzden son günlerde Mustafa Kazımi’nin siyasi hareketliliklerinin sebep ve hedeflerinden biri Irak’ın gelecek parlamento seçimleridir. Meclisin Amerikan askeri terörist güçlerinin ülkeden çıkışını zaruri kılan meclis kararının gerçekleşmemesi, başbakan Kazımi’yi baskı altında bırakmıştır. Kazımi de bu baskılardan kurtulmak ve kendi siyasi üssünü güçlendirmek ve halk arasındaki konumunu iyileştirmek için siyasi çalışma alanını genişletmeye çalışıyor. böylece bir yandan kendi aktif çehresini Irak seçmenlerine göstererek Irak’ı bölgesel ve uluslararası görüşlerin buluştuğu yere dönüştürmeye çalışırken diğer yandan da böyle bir görüşle Irak’ta başta ekonomi ve enerji olmak üzere sorunlarının üstesinden gelmeye çalışıyor.
Bu nedenle Mustafa el-Kazımi’nin bölgedeki Arap ülkelerinin yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde en önemli hedeflerinden biri, ülkenin elektrik şebekesinin Fars Körfezi ülkelerinin elektrik şebekesine bağlanması konusudur. Bu kapsamda Kuveytli yetkililerin de aralarında bulunduğu bölge ülkelerinden yetkililerle yaptığı görüşmelerde Kuveyt’ten elektrik ithalatı konusuna odaklandı. 
Bu nedenle, Kuveyt ziyaretinin hedeflerinden biri, el-Kazımi’nin geçen Nisan ayında Suudi Arabistan ve BAE’ye yaptığı önceki iki ziyaretinin hedefleri yani bölgedeki Arap ülkelerin desteğini kazanmakla aynı doğrultuda.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Ağustos 2022 (24) içerik yüklenmiştir.