Irak

Irak Direnişi: ABD’nin geri çekildiğine dair herhangi bir işaret görmedik

Irak Direniş Koordinasyon Komitesi, yeni yıl yaklaşırken ABD’nin Irak’tan çekildiğine dair hiçbir işaret görmediğini bildirdi.

El-Mayadin kanalına göre, Irak Direniş Grupları Koordinasyon Komitesi dün (Cuma) ABD askerlerinin Irak topraklarından çekilmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

Irak Direniş Koordinasyon Komitesi yayınladığı bildiride, “Sözde Stratejik Diyalog’un hükümlerine uyumu yakından izliyoruz ve işgalcilerin ciddiyetine ve taraf olarak taahhütlerine güvenmiyoruz” dedi.

Bildiride şu cümleler yer aldı: “Iraklı müzakereciye, Amerikalı işgalcileri diplomatik yollarla topraklarımızdan çıkarması için zaman vermeyi taahhüt ediyoruz; Ancak şu ana kadar, bu yılın sonuna 42 günden fazla kalmamış olmamıza rağmen, herhangi bir ayrılma işareti görmedik.”

Irak Direniş Koordinasyon Komitesi, ”Amerikalı işgalcilerin Irak’taki üslerdeki asker ve teçhizat sayısını artırdığını vurguladı ve şu anda bile bazı ABD’li yetkililerden bu bahaneyle ülkeyi terk etmeme niyetlerine ilişkin resmi ve yarı resmi açıklamalar duyuyoruz.” dedi.

Iraklı direniş grupları, bazılarının son zamanlarda direniş silahı hakkında açıklamalar yaptığını ve direniş silahının son tarihten sonra işgalcileri imha etmek için kullanılacağını vurguladı.

Irak ve ABD hükümetleri, geçen Haziran ayında ABD savaş birliklerini bu yılın sonuna kadar Irak’tan çekme konusunda anlaşmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.